Домаќините го контролираа текот на целиот натпревар и постојано беа во водство. Од четвртина во четвртина (29:13; 21;28; 29:17; 27:17) се повеќе растеше предноста на Бар, а „штрковите“ со проретчената клупа се обидуваа да ја намалат разликата која на крајот стигна до 31 поен позитива за домаќините.
МЗТ на гостувањето го предводеше помошниот тренер Ѓорѓи Кочов, бидејќи Жељко Лукајиќ поради семејни обврски морал итно да замине во својот дом во Србија.
А „штрковите“ беа ослабени поради отсуството на повредениот Бојан Трајковски, а Џордон Крафорд и Алексеј Нешовиќ немаат право на настап. Во меѓувреме замина и бугарскиот интернационалец Јордан Минчев.
МЗТ со овој пораз остана на само три победи во АБА лигата./МИА

Датум на објава: недела, 11 март 2018 во 21:25
Александар Видиновски

коментари

остави коментар