Во вториот контролен дуел против Србија словенечките ракометари постигнаа убедлива победа со 33:25.

Во првиот дел се водеше равноправна борба, а на полувреме Србија водеше со 15:14. Но, на стартот од вториот дел домаќинот Словенија направи резултатска разлика и стигна до триумф. Најефикасни на дуелот беа Гашпар Маргуч и Блаж Јанц (Словенија) со по 4 голови.

Ова за Словенија беше трет контролен дуел во рамки на подготовките и остварена беше третата победа (Иран - 31:19; Србија - 36:32 и 33:25).

Првиот натпревар на шампионатот во Хрватска, Словенија го игра против Македонија на 13.јануари (сабота)./МИА

Датум на објава: среда, 10 јануари 2018 во 21:46
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар