Поп Ацвев се најде на првото место во генералниот пласман во гран при серијата на ФИНА за маратонско пливање заедно со Гилермо Бертола (Аргентина) со по 43 бода.

На последниот маратон на трката Капри-Наполи во Италија, нашиот пливач беше четврти, доволно за првата позиција во Генерален пласман, успех кој го направи и пред две години.

Последната трка во Капри, Италија мина во драматична борба за конечен триумф меѓу Поп Ацев и Бертола, за на крајот Аргентинецот со само една секунда предност да го освои третото место со кое во генералниот пласман се изедначи со вкупни бодови со Македонецот.

Минатата година Томи Стефановски го освои трофејот во светското маратонско пливање. 

Датум на објава: понеделник, 04 септември 2017 во 09:46
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар