Домаќинот на шампионот и светски првак од пред три години, загуби од селекцијата на Словенија со максимални 3-0 (25:21, 25:21 и 25:19), а во исто време на другиот осминафинален меч Чешка ја победи Франција со 3-1 (25:21, 21:25, 25:21 и 25:20). Французите се актуелни светски прваци и се уште европски шампиони.

Претходно во текот на денот пласман во четвртфиналето обезбедија Бугарија и Италија.

Двојки за четвртфиналната фаза:

Србија – Бугарија,
Германија – Чешка,
Русија – Словенија и
Белгија – Италија.

Овие натпревари ќе се одиграат денеска. /МИА

Датум на објава: четврток, 31 август 2017 во 09:11
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар