Ѓоковиќ во Мадрид јабранеше титулата и стигна до полуфиналето, но и на тој начин ја намали разликата за 670 поени во однос на ланскиот финалист Мареј кој годинава беше елиминиран во 2.коло.

Поредок на десетте најдобри тенисери на светот:

1. Енди Мареј (Велика Британија) 10.360 поени
2. Новак Ѓоковиќ (Србија) 6.845
3. Стан Вавринка (Швајцарија) 5.605
4. Рафаел Надал (Шпанија) 5.195
5. Роџер Федерер (Швајцарија) 5.035
6. Милош Раониќ (Канада) 4.180
7. Доминик Тим (Австрија) 4.035
8. Марин Чилиќ (Хрватска) 3.735
9. Кеи Нишикори (Јапонија) 3.470
10. Давид Гофан (Белгија) 3.055. 

Датум на објава: понеделник, 15 мај 2017 во 12:02
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар