17 години канал 5, 17 години минати во градење доверба, професионален пристап и постојаната потрага по вистината. Некогаш скопска телевизија, денеска урбан медиум, со завиден рејтинг и препознатлив имиџ.

И годинава се сеќаваме на нејзиното раѓање - од скромните почетоци преку тешките искушенија  до денес, медиум со национална концесија, кој ги применува европските стандарди и светските искуства.

Некогаш гледавме Симпсонови и Футурама на Канал 5, продолживме со Црни Бисери и Пирамида, ексклузивните преноси од Формула еден и Лигата на шампионите, низа политички, документарни и забавни програми, до турските серии и шоуто Ѕвездите на Гранд, секогаш следејќи го пулсот на народот, се со цел, да се оправда довербата кај гледачите.

Целиот тој период не застанавме во обидите да им помогнеме на несреќните, да им ја олесниме болката на беспомошните.

Канал 5 остана цврсто да зрачи во медиумскиот етер, будно  и непристрасно да ги следи политичките текови.

Понекогаш критикувана, често наградувана, Канал пет продолжува во духот на нејзиното име – петка.

Затоа, вечерва по 17-ти пат, канал пет ќе го прослави својот роденден, овојпат   во хотелот ТЦЦ Плаза, во присуство на голем број јавни личности – естрадни уметници, бизнисмени, колеги и политичари.


коментари

остави коментар
  1. cestitki... se e dobro , samo vi falat onie 30%
  2. Честито, нека ви се множат!:-) *****