Уништени се околу 3.500 објекти, а како што се наведува, огнот зафатил речиси 69.000 хектари земјиште. Пожарот изби во неделата вечерта, а поради силниот ветер брзо се прошири и зафати неколку окрузи во Калифорнија.

Најголем број од жртвите настрадале додека спиеле во моментот на избивање на пожарот. Најмалку 20.000 луѓе се евакуирани, а властите наведуваат дека ова е најсмртоносниот пожар што ја погодил Калифорнија.

Во моментов пожарникарите се борат со 20 одвоени жаришта..

 

Датум на објава: четврток, 12 октомври 2017 во 14:01
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар