Според локалните власти, конечниот број на жртвите најверојатно ќе биде поголем, бидејќи се стравува дека многумина од оние кои се водат како исчезнати се загинати.

Излеаните води на реката Ганг однесоа илјадници куќи, помали згради, автомобили и полесни камиони.

Во спасувачките акции се вкучени илјадници припадници на индиските Вооружени сили, потпомогнати од механизација и хеликотери, кои ги извлекуваат блокираните лица или им доставуваат помош и храна на настраданите.

Интернет гигантот „Гугл“ изработи специјална програма на англиски и на хинду јазик наречена „Прсон Фајндер“ („Пронаоѓач на лица“, која има за цел да помогне во потрагата по исчезнатите лица, од кои најголемиот дел се од индиската сојузна држава Утараханд.

Интензитетот на монсунските дождови, кои врнат веќе цела недела денеска ослабна, но веќе од следната седмица се очекуваат нови обилни врнежи.

Индиската Влада реши да исплати отштета од по 3.400 американски долари на семејствата на секое загинато лице при поплавите и по 840 долари на секој повреден, а вети и помош за семејствата кои ги загубија домовите при оваа елементарна непогода.

Датум на објава: сабота, 22 јуни 2013 во 21:14
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар