Индијана е прв тим со две победи сезонава против Кливленд, кој имаше серија од 13 победи.

Најдобар играч на дуелот беше Виктор Оладипо, со постигнати 33 поени, од кои шест тројки, и 8 скокови. Неговата екипа на последните 12 натпревари има девет победи.


„Тесна победа“ забележа и шампионот Голден Стејт на гостувањето кај Детроит 102:98 и серијата гостински натпревари на „источниот брег“ ги заврши без пораз со скор 6-0. Најдобар играч кај победникот беше Кевин Дјурант со 36 поени, а поради повреда не настапи Стеф Кари.

Петтиот пораз сезонава го претрпе и Бостон, кој загуби на гостувањето кај Сан Антонио со 105:102.

Лидерот на „Исток“ Бостон има 22 победи, додека на „Запад“ првопласирана екипа е Хјустон со скор 19-4, а Голден Стејт вториот тим со повеќе од 20 победи (21).

Датум на објава: сабота, 09 декември 2017 во 10:10
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар