Најефикасен играч на мечот беше Кевин Дурант со 39 поени, Стеф Кари постигна 34.
Во поразениот тим вообичаено најдобар беше Леброн Џејмс со 41 поени, 13 скокови и осум асистенции, Кајри Ирвинг стигна до 26 поени.

За „воините“ ова беше 16 победа во плеј-офот и со само еден пораз на доминантен начин го завршија разигрувањето за трофејот оваа сезона.

Финалната серија заврши со резултат 4-1 во победи за Голден Стејт кој шампионската титула ја презема од Кливленд повторувајќи го успехот од пред две години кога во финалето исто така беа поуспешни од „кавалирс“.

За најкорисен играч (МВП) во финалната серија е прогласен Кевин Дурант кој со Голден Стејт ја реализира својата цел, да освои шампионски прстен во НБА лигата.

Датум на објава: вторник, 13 јуни 2017 во 09:10
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар