Спортинг и Бетис одиграа 2-2 во едн од четирите натпревари одиграни синоќа во последното 38.коло, додека на останатите беа постигнати овие резултати: Леганес – Алавез 1-1, Депортиво Ла Коруња - Лас Палмас 3-0 и Севиља – Осасуна 5-0.

Денеска ќе се играат и последните пет средби од оваа сезона.

Од 16 часот и 45 минути по дуелите: Атлетико Мадрид - Атлетик Билбао, Селта Виго – Сосиедад и Валенсија – Виљареал, ќе биде познато кои две екипи ќе се пласираат во Лига Европа, а во конкуренција се Виљареал, Атлетик Билбао и Сосиедад.

Сепак, најголемо внимание ќе привлечат последните два меча закажани за 20.00 часот во кој Реал гостува кај Малага, а Барселона го пречекува Еибар, по што ќе се знае кој ќе ја освои шампионската титула.

Табела: Реал Мадрид 90, Барселона 87, Атлетико Мадрид 75, Севиља 72, Виљареал 64, Атлетик Билбао 62, Сосиедад 62,... Спортинг Хохон 31, Осасуна 22 и Гранада 20.

Датум на објава: недела, 21 мај 2017 во 10:00
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар