За Германецот ова е осма пол-позиција оваа сезона или вкупно 30. во кариерата.

Тој во квалификациите утринава извози најбрз круг на „Сузука“ со време 1:30.647 минути. Само 0.013 секунди побавен беше Луис Хаилтон (Мерцедес) кој ќе тргне од втората позиција на утрешната главна трка.

Од вториот ред стратуваат возачите на Ферари, Кими Раиконен и Себастијан Фетел.

По нив следуваат Макс Верстапен и Даниел Рикијардо од Ред Бул. Серхио Перез од Форс Индија стигна до седмата позиција, Роман Грожан од Хас е осми, Нико Хулкенберг (Форс Индија) деветти, Естебан Гутиерез на 10. место.

Главната трка е утре со почеток во 7 часот наутро по македонско време.

Датум на објава: сабота, 08 октомври 2016 во 10:42
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар