Канал 5 Телевизија - Мобилна верзија
МЕНИ
ПОЧЕТНА ВЕСТИ СПОРТ ПРОГРАМА ПРОГРАМА 5 + ЕМИСИИ СЕРИИ КОНТАКТ

ПРЕГЛЕД НА НОВОСТИ

петок, 12 јануари 2018 во 20:01
img

Пронајдени 250 фигури кои го прикажуваат Христовото раѓање, вредни два милиони евра
Италијанските карабинери пронашле околу 250 рачно изработени фигури од 18 век, кои го прикажуваат раѓањето на Исус Христос, а кои во изминативе неколку години биле украдени од цркови и приватни куќи.

Се проценува дека вредноста на фигурите, изработени во традиционален неаполски стил е преку два милиона евра, иако властите навеле дека нивната уметничка и културна вредност е непроценлива.

Фигурите се претставени на конференцијата за новинари во Рим.

Досега се идентификувани 49 законски власници на статуетките, а преостанатите ќе бидат поверени на една фондација додека не бидат најдени сопствениците, изјави главниот обвинител Изерија Паоло Албано.

Фигурите од Неапол се познати ширум светот по изработката на многу реалистични сцени од раѓањето на Исус, често заземаат голем простор од невните соби во текот на божиќните празници.

КАТЕГОРИИ НА ВЕСТИ

КАНАЛ 5 Мобилна Верзија

Добредојдовте на веб страната на Канал 5 Телевизија, оптимизирана за приказ на мобилните уреди или Вашите таблет персонални компјутери.

КОНТАКТ ИНФОРМАЦИИ

Контактирајте не и дознајте ги информациите кои ви се потребни.

СТАНДАРДНА ВЕРЗИЈА