Зошто Косово не ги екстрадира Африм Исмаиловиќ и Алил Демири?

Дали структури од Косово се вмешани во масакрот кај Смилковското езеро што се случи пред Велигден во 2012 година, во кој беа убиени четири момчиња и еден рибар ?

Ова се отвори како дилема, откако во вчерашните завршни зборови во процесот “Монструм” обвинителката Фатиме Фетаи се посомнева дека пасивноста на косовските власти кои веќе 8 години ги премолчуваат барањата за екстрација на првообвнеитте за убиствата,не е случајна, и можно е да е поврзана со мотивите за злосторството.

“ Немам никакви дилеми дека секој човек што е деловно способен ќе сфати што може да се предизвика со тој чин на убиства. Токму можноста за повторна дестабилизација на Македонија е мотивот на овој чин во контекстот на ситуацијата во Косовоо и прешевската долина во тој период, во што делуимно имаа успех а се покажа во револтот и омразата искажани на протестите. // Веројатно најпрецизно мотивите и евентуално нивните наредбодаватели можат да ги кажат Африм и Алил кога ќе се соочат со домашен суд кога ќе бидат екстрадирани, верувам дека ќе дојде и тој ден. Агим не ја искорити ата можност. Мотивацијата да не се екстрадираат Агим и Африм можда е и подлабока на што упатува и неоправданата пасивност на косовските власти, но времињата се менуваат и очекувам и тие да бидат донесени пред тој суд да се соочат со правдата и родителите на жртвите. “ – рече Фетаи.

Македонскта јавност разбра дека Исмаиловиќ и Демири се на Косово во 2013 година, кога беа уапсени од тамошните власти за поседување оружје.. Од тогаш македонското министерствот за правда поднесе две барање за екстрација и десетици потсетувања за истите, но единствениот одговор во послениве две години е дека не можат да го лоцираат Африм Исмаиловиќ.

-Кога ќе се заврши процедурата во министерството за правда, тие ќе бидат екстрадирани во Македонија, рече Мустафа.

Случајот Монструм од почекот го следеа низа политички шпекулации и недоверба, кои особено се засилија откако тогашната опозициска СДСМ објави дека има прислучувани разговори поврзани со случајот кои ќе фрлат ново светлина на настанот.. Беа органзиирани протести, а полтиичките партии на Албанците бараа поништување на судењето, што се случи кон крајот на 2017 година, кога Врховниот суд го врати судењето од почеток, а обвинетите беа пуштени од притвор.

-Единствен момент каде ние како политичка партија бевме вмешани беше барањето да се повтори судењето поради недовербата на целата јавност во одлуката на судот претходно и тоа го постигнавме и од тука па натаму е работа на обвинителството судството и одбраната да си ги докажат во судска постапка своите аргумеит.- Артан груби – Вицепремиер и министер за политички систем

Обвинителката Фетаи во завршниот збор од повторното судење кажа дека ниту прислушуваните разговори, ниту исказот на лидерот на СДСМ Зоран Заев не доведоа до промена на вистината, нагласувајќи дека сѐ што било прибавено како доказен материја, е правилно анализирано, Фетаи додаде дека со ова миоже да се отфрлат сите сомнежи за случајот и побара максимилани казни за обвинетите.

Ѓоковиќ: Не дојдов на Вимблдон само за да одиграм неколку кола

 Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави наскоро кога ќе донесе конечна одлука за евентуалното учество на Вимблдон. 

Вториот светски рекет пристигна во Лондон на 24 јуни, каде ќе се одржи турнирот.

- Многу сум задоволен од тоа како се одвиваат работите. Сè уште не сум на 100 проценти, но се надевам дека ќе го направам тоа во следните неколку дена. Рехабилитацијата оди во вистинска насока. Ќе донесам одлука врз основа на тоа како ќе се одвиваат работите во следните четири или пет дена. Дали ќе играм само ако сум сигурен дека ќе победам? Секако, не дојдов овде само да одиграм неколку кола. Но, сè уште немам планови да се повлечам од тенисот, така што ова нема да биде мојот последен Вимблдон. Ќе донесам одлука пред ждрепката да бидам фер кон другите играчи. Се разбира, сè е непредвидливо. Не знам што може да се случи кога турнирот ќе започне, изјави Ѓоковиќ за „Дејли експрес“.

На почетокот на јуни 37-годишниот Србин успешно го оперираше коленото. Ѓоковиќ заработи повреда на менискусот во четвртото коло на Ролан Гарос каде играше против Аргентинецот Франциско Черундоло. На оваа средба победи во пет сета, но подоцна се повлече од четвртфиналето на турнирот.

Вимблдон 2024 ќе се одржи од 1 до 14 јули во Лондон (Англија).

Во Израел и ултраортодоксните Евреи ќе служат воен рок

Врховниот суд на Израел одлучи дека ултраортодоксните Евреи мора да служат во вооружените сили.

Таквата одлука може да доведе до пад на Владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, која вклучува и партии кои ја претставуваат израелската ултраортодоксна заедница.

Според долгогодишниот договор, ултраортодоксните мажи беа ослободени од воена служба, која е задолжителна за повеќето мажи и жени во Израел. Овој исклучок долго време беше извор на гнев меѓу секуларните кругови во Израел. Поделбата, исто така, се продлабочи како напредуваше војната во Појасот Газа.

Детето Буда осуден поради сексуална злоупотреба на деца

Непалскиот духовен лидер, Рам Бахадур Бомјан, за кого следбениците веруваат дека е реинкарнација на Буда, осуден е за сексуално злоупотреба на деца.

Окружниот суд во градот Сарлахи следниот месец ќе изрече пресуда за 33-годишниот Бомјан.

Непалските власти во 2020 година издадоа налог за апсење на Детето Буда поради злоупотребување на малолетна девојка, која била монахиња во неговиот ашрам на подрачјето на Бара. Тој е уапсен по една година бегство.

Во 2010 година против Детето Буда се поднесени десетици пријави за напад бидејќи наводно ги тепал жртвите кои го попречувале во медитацијата. Во 2018 година една калуѓерка го обвини дека ја силувал во ашрамот кога била малолетна. Во 2019 година, полицијата изврши рација во неговиот ашрам додека го истражуваше исчезнувањето на четворица негови следбеници. Истрагата за овие случаи сè уште е во тек.

Детето Буда на 15-годишна возраст во 2005 година се повлече во џунглата за десет месеци да се посвети на молитвата. Неговите следбеници тврдеа дека тој во тој период ниту јадел, ниту пиел вода, а исто така и не спиел. Илјадници луѓе од целата земја и соседна Индија го посетуваа Бомјан во џунглата. Тој две години подоцна почна да проповеда и своите следбеници основаше мрежа на ашрами ширум Непал посветена на неговите учења.

Неговите следбеници тврдат дека Бомјан е реинкарнација на Сидарта Гаутама, кој е роден во Непал пред околу 2500 години, а подоцна станал познат како Буда, што на санскрит значи просветлен или разбуден.

притисни ентер