Жестоки судири на протестите низ Шпанија против новите карантински мерки (ВИДЕО)

Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите против новите ограничувања воведени во врска со пандемијата на коронавирус, избувнаа од вчеравечер во повеќе градови низ Шпанија, јавија шпанските медиуми.

Немири избувнале во Барселона, Билбао, Бургос, Сантандер, Валенсија и Леон. Според извештаите во медиумите, 29 полицајци и седум демонстранти биле повредени, а 32 лица биле уапсени.

Во многу случаи, се чини дека насилството го поттикнале екстремно десничарските групи поврзани со фудбалски клубови, според полицијата.

Дневниот весник Ла Вангардија и државната телевизија РТВЕ објавија дека стотици луѓе се тепале со полицајците во Барселона до доцна во ноќта.

Тие фрлаа тули кон полицајците, запалиле канти за отпадоци и ограбиле неколку продавници. Уапсени се 12 лица.

За насилството полицијата ги обвини членовите на навивачкиот клуб Боиксос Ноис (Луди момчиња) од фудбалскиот клуб Барселона. Слични инциденти се случиле и во други градови.

Во Вилафранка дел Пендес во Каталонија, околу 120 млади луѓе повикувале на „ослободување“ од ограничувањата и се обиделе да упаднат во градското собрание, објави „Ла Вангуардија“.

Шпанија е една од најтешко погодените земји во Европа.

Парламентот во четвртокот го одобри продолжувањето на вонредната состојба во земјата до 9-ти мај. Неколку региони се затворени за патување. Жителите на Каталонија не смеат да ги напуштаат своите градови за време на викендот.

Многу градови, вклучително и Барселона, вовеле полициски час во текот на ноќта.

Училиштата и градинките сè уште се отворени, но рестораните, театрите, кината и спортските сали мораа да ги затворат вратите.

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер