Жестоки реакции во Софија за бришењето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола

Бришењето на бугарското здружение „Иван Михајлов“ од Централниот регистар ја разгневни официјална Софија. 

Згаснувањето на овој клуб бугарскиот претседател Румен Радев го оцени како израз на паника од страна на македонските власти. Сепак, Радев смета дека овој чекор нема да ги обесхрабри нивните барања за внесување на Бугарите во Уставот.

-Многу лошо. Решението е израз на паника и немоќ. Скопје треба да признае дека има македонски Бугари, дека има бугарско присуство во Република Македонија. Не од денес, од вчера туку до векови, од 1300 година. Има бугарска историја. Забранувањето на имињата на бугарските клубови нема да ја за забрани упорноста на Бугарија и на нашите Европски партнери, Република Македонија да ги запише Бугарите во Уставот, - Румен Радев – Претседател на Р. Бугарија.

Од бугарското МНР велат дека се длабоко вознемирени од бришењето на клубот Ванчо Михајлов.. Заменик министерот Којабашев обвини дека на Бугарите во земјава им биле ограничени правата на здружување и слободно изразување. За ова вели дека ќе се пожалеле и во Европската Унија, зашто како што вели, институциите во Скопје не изнеле вистински аргументи за оспорување на бугарските здруженија.

-Одлуката е непринципиелна, тенденциозна и еднострана ставање на имињата на здруженијата во искривен историски и идеолошки контекст. Фактот дека верувањата на Бугарите во Македонија не се компатибилни со тамошната историска доктрина, не значи дека не се компатибилни со правниот поредок и демократските принципи,- Костадин Којабашев – Зам. Министер за надворешни работи на Бугарија.

И покрај острите и заканувачки реакции од официјална Софија шефот на македонскта дипломатија Османи се воздржа да и одговори на бугарската страна. Причина како што кажа е тоа што не сакал да влегува во тамошниот предизборен фолклор.

Во меѓувреме, одлука чека и бугарскиот клуб од Охрид „Цар Борис Трети“ кој во законски предвидениот рок не ги достави потребните документи за пререгистрација до Централниот регистар. Од Министерството за правда информираат дека во следниот период Комисијата за употреба на имињата ќе треба да заседава и да даде позитивно или негативно мислење за користењето на називот на ова здружение..

Во Бутел утрово со експлозив е разнесен банкомат

Во Бутел утрово со експлозив е разнесен банкомат .

Инцидентот се случил кај „Алпи“ на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“. Во моментов полицијата е на терен и се врши увид на местото на настанот. Повеќе за инцидентот во следото издание на вестите .

Угостителските услуги поскапи за 13,4 отсто во однос на лани

Цените на угостителските услуги во мај годинава, во споредба со април, се зголемени за 1.2 %. 

Во однос на мај лани, пак, растот на цените е 13,4 %. Кумулативно, во периодот јануари − мај 2023, во споредба со истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се покаќени за 13.5 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Споредено по групи на услуги, во мај во однос на април зголемување е забележано во групите Храна за 0.7 %, Алкохолни пијалаци за 0.1 %, Безалкохолни пијалаци за 0.9 % и Ноќевања за 3.7 %.

Санкционирани 180 возачи во Скопје, 47 за брзо возење

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. 

На територија на град Скопје изречени се вкупно 180 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 47 санкции, седум мерки за возење без возачка дозвола, шест санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, соопшти МВР.

Изречени се 10 мерки за користење мобилен телефон при возење, 14 санкции за непрописно престигнување и обиколување, четири мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила... Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

притисни ентер