Земјоделците бараат одложување на новиот модел на субвенционирање

Одложување на примената на новиот модел на субвенции кој треба да стартува по Нова година и наместо казни и услови за земјоделците да се воведат дополнителни стимулации за оние кои ќе произведат повеќе храна .

Новиот модел на субвенции кој треба да стратува за еден месец наидува на жестоки критики кај земјоделците.

Според нив ништо не значи авансната исплата на субвенциите кога за да го добијат главниот дел од парите условени се да го дадат производството за многу ниски цени на откупувачите а не се предвидени заштитни механизми како активирање на стокови резерви или загарантинарни откупни цени под кои ако се откупува би се вршела доплата разликата.

Во новиот буџет според нив пари за стокови резерви има само за пченица и јачмен а интеврнентио фонд е преполовен па не може да се надеваат на исплата на разлика во цена туку се оставаат на милост и немилост на откупувачите.

За ваквиот нов модел потескторакската група за градинрство имала серизони забелешки дека нема развојна цел но сепак се донел од страна на министерството. Тие се револтирани од досегшниот однос на надлежните кои за да ги смират протестите по падот на откупната цена на зелката ветија дека со фонд од милион евра ќе се долатат 5 денари за секој килограм откупена зелка во најкус можен рок.

Но дури по 6 месеци градинарите кои на нивите веќе ја собраа втората култура добија наместо 5 по 3 денари и наместо по кантрарна белешка исплатата се пресметува по просечна родност од површина за што наместо милион евра се исплатија 650 илајди евра.

Како успешна приказна за новиот модел на субвенции власта често го потенцира сончогледот кој годинава го имаше двојно повеќе од лани но според земјоделците кај оваа култура не се дадоа авансно субвенции што е еден од принципте на новиот модел а двојното зголемување се должи пред се на ветувањата за повисоки откупни цени заради недостигот од масло за јадење по војната во украина ив воведувањето на дополнителна субвенција за остварен и предаден принос што е сосема различен модел од оној кој ќе се применува во 2023.

Земјоделците укажуваат дека по информациите кои пристигнуваат од Украина дека нема да има земјоделски производи од таму и ќе има голбален недостиг наместо манипулации со производителите да се одложи примената на новиот модел кој треба да се доработи заедно со земјдоелците и да се дадат навреме директните субенции за што поголемо домашно производство на храна.

Милков: Скопје има одговорност да ја осигура безбедноста на сите присутни на 4-ти февруари

Освен министерот за внатрешни Демерџиев, во Скопје ќе дојде и првиот бугарски разузнавач, Пламен Тончев, најави вечерва шефот на бугарската дипломатија Милков.

Во интервју за БТВ, тој ја повика Македонија да обезбеди мирно чествување на 4-ти февруари.

-Во Скопје заминуваат министерот за внатрешни Иван Демерџиев и директорот на ДАНС, Пламен Тончев, кои ќе зборуваат за практичните чекори кои треба да се преземат, пред се, за чествувањето на 4-ти февруари. Македонија има одговорност да ги организира тие чествувања, на начин, да бидат зачувани мирот и безбедноста на сите учесници, вели Милков.

- Ние би биле задоволни доколку тие ни дадат информации, кои ние ги немаме, а се однесуваат на поврзаност на бугарски политичари со тајни служби, додава тој.

Санкционирани 109 возачи на територијата на СВР Тетово

Санкционирани се 109 возачи на територијата на СВР Тетово при денешната акциска контрола, информираат од Министерството за внатрешни работи.

– Во периодот од 11 до 17 часот, Секторот за сообраќајни работи и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата, спроведоа акциска контрола на територијата на СВР Тетово за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата санкционирани се 109 возачи. Од нив, 22 за возење без возачка дозвола, 44 за непрописно вградени фолии – затемнети стакла, шест за истечена важност на регистрација и осум мерки кон возачи кои вршат јавен превоз на патници. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци, се појаснува во соопштението на МВР.

Оттаму наведуваат дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

Во соопштението се апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да се придонесе за побезбедни патишта.

Папата ги повика Израелците и Палестинците на дијалог во потрага по мир

Папата Франциско ги повика Израел и Палестинците на дијалог во потрага по мир и го осуди неодамнешното насилство во регионот.

По неделната молитва во Рим, Папата рече дека е длабоко тажен поради веста за убиените Палестинци во израелските антитерористички операции и смртта на израелските Евреи во нападот на синагога во петокот.

„Со голема болка ги слушам вестите што доаѓаат од Светата земја. Спиралата на смртта, која расте секој ден, ја убива малата доверба што постои меѓу овие два народи“, рече тој.

„Ги повикувам двете влади и меѓународната заедница и барам од нив веднаш, без губење време, да најдат други начини, кои вклучуваат дијалог и искрена потрага по мир“, додаде Папата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети силен, брз и прецизен одговор на нападот на синагога во предградијата на Ерусалим, а израелската армија испрати уште војници на окупираниот Западен Брег.

Нападот во Ерусалим следи по израелската воена операција во градот Џенин на Западниот Брег во четвртокот, во која загинаа девет Палестинци, вклучително и седум вооружени лица, и прекуграничниот оган меѓу Израел и Газа во петокот. Најмалку 30 Палестинци, милитанти и цивили, се убиени на Западниот Брег од почетокот на јануари.

притисни ентер