Земјите членки на Г20 ветија дека ќе го решат проблемот со долгот на сиромашните

Членките на Г20 вечерва ветија дека ќе го решат чувствителното прашање на долгот на сиромашните земји, но без спектакуларни најави, на незадоволство од невладините организации.

Во последната изјава, лидерите на 20-те најбогати земји во светот ја потврдија својата посветеност за спроведување на Иницијативата за одложен долг, одлука донесена во средината на април и продолжена пред еден месец до 30 јуни 2021 година, на виртуелниот состанок викендов под саудиско претседателство.

Обединетите нации се надеваа на ново продолжување до крајот на 2021 година, но Г20 очекува нивните министри за финансии да го „разгледаат“ ова прашање на пролет.

Не се споменува друго решение, дури ни она што го побарале ООН за употреба на специјални права на извлекување , преку своевидна валута смислена од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за поддршка на земјите во тешка криза.

До денес, само 46 од 73 држави добиле 5,7 милијарди долари одложувања на каматите, што е „капка во море“ од 11 трилиони долари потрошени од Г20 за борба против пандемијата на коронавирус, критикуваат невладините организации.

"Додека реакцијата на Г20 беше брза во април, тие сега ја негираат итноста. Сепак, ние зборуваме за спасување животи", рече Луис-Никола Јандо, портпарол на Оксфам Франција.

Свесен дека мораториумот нема да биде доволен, Г20 минатата недела го отвори патот за преструктуирање на долгот на некои земји.

Франција смета дека ова е „историски“ договор, бидејќи за прв пат ќе се вклучи Кина, водечки доверител на сиромашните земји (63 проценти) и приватните кредитори.

„Но, отписите на долгови не се предвидени и од приватните доверители не се бара да учествуваат во нив“, рече Лисон Рехиндер од невладината организација CCFD-Terre Solidaire.

Г-20 изрази жалење и во последната изјава поради недоволното учество на приватните доверители.

„Ние го бараме најдобриот одговор за многу сложен проблем“, рече Анхел Гурија, генералниот секретар на ОЕЦД.

Унгарија и Русија бележат црни биланси

Во Унгарија починале 154 лица, претежно стари лица со хронични болести, а во последните 24 часа се потврдени 3951 нова инфекција со коронавирус, објави унгарската новинска агенција МТИ.

Од почетокот на пандемијата, 221.073 лица биле заразени во Унгарија, а скоро 5.000 починале.Во болниците има 7.884 лица, 662 на респиратори. Вкупно 1.653.780 лица биле тестирани за коронавирус во таа земја. Најголем број на потврдени случаи има во главниот град Будимпешта - 47.340.

Русија денеска објави рекордни 569 жртви на ковид-19, објави Ројтерс. Вкупниот број на жртви се искачи на 40.464.

Во изминатите 24 часа, потврдени се 26.402 нови случаи на коронавирус, вклучително и 6.524 во главниот град Москва. Вкупниот број на заразени е 2.322.056.

Според институтот Џонс Хопкинс, 63.290.093 лица биле заразени во светот до денеска во 10 часот, а починале 1.469.052 луѓе.

Португалските угостители штрајкуваат со глад против мерките

Сопствениците на девет ресторани, барови и ноќни клубови штрајкуваат со глад петти ден по ред пред португалскиот парламент во знак на протест против ограничувањата поради епидемијата на коронавирус.

„Потребна ни е поддршка за да преживееме“, рече Алберто Кабрал, менаџер на ноќен клуб..

Демонстрантите, кои кампуваат пред зградата на парламентот и живеат со вода, чај и кафе што им ги носат нивните приврзаници, велат дека нема да јадат додека не бидат примени од премиерот и министерот за економија.

Баровите и ноќните клубови се затворени од март, додека рестораните повторно се отвориле во мај, но затворањето на полицискиот час и викендот, што важи од 8 ноември, ги налути сопствениците кои предупредуваат дека нивниот бизнис нема да преживее оваа година.

На Интернет е покрената петиција со која се бара на сопствениците да им биде дозволено да работат, а досега се собрани скоро 45.000 потписи, а тој број се зголемува за неколку илјади на секој час.

Како компензација за затворањето на рестораните за време на викендот, владата им понудила на сопствениците на ресторани износ од 20 проценти од нивните приходи во периодот од јануари до октомври оваа година.

Екс премиерот Владо Бучковски е именуван за специјален претставник за Бугарија

Поранешниот премиер Владо Бучковски доби задача од Владата да биде специјален претставник во македонско бугарските разговори за надминување на отворените прашања.

Одлуката е донесена на денешната владина седница. Пред Владата е Јана Јосифовска.

притисни ентер