Зеленски посети град на истокот, што беше под руска окупација

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска отпатува за Славјанск, недалеку од Бахмут, најголемото бојно поле во источна Украина, каде украинската армија со месеци дава отпор на руската офанзива.

Посетата доаѓа во момент кога Русија го обвинува својот сосед за напади со беспилотни летала на аеродромите на нејзина територија. Воздушните напади, кои Киев не ги препознава, сведочат за тешкотиите со кои се соочи инвазијата што Владимир Путин ја започна на 24 февруари.

Украинците продолжуваат да трпат прекини на струја, еден ден по новата серија руски ракетни напади врз енергетската инфраструктура на нивната земја.

Претседателот Зеленски ги објави своите две снимки во Донбас, како што самиот рече, во областа што Москва ја анектираше во септември, но не ја контролира во целост.

„Истокот на Украина е најтешкиот главен правец на бојното поле“, им рече Зеленски на војниците по повод Денот на вооружените сили. „Ви благодариме за цврстината“, додаде тој, а потоа им врачи награди на поединци.

Во друго видео на влезот во градот Славјанск, украинскиот претседател ги признава сите оние кои ги дале своите животи за Украина. Зеленски редовно посетува места во близина на бојното поле, што шефот на Кремљ никогаш досега не го направил, претпочитајќи да одржува видео-конференции од неговата канцеларија или од неговата резиденција.

Градот Славјанск е симбол затоа што проруските сепаратисти вооружени од Русија го окупираа неколку месеци во 2014 година, но Украинците подоцна го ослободија.

Славјанск е оддалечен 45 километри од Бахмут, кој руските сили се обидуваат да го освојат од летото по цена на големи разурнувања, но засега не им успева. Москва таму распореди не само војници, туку и членови на паравоената група Вагнер, која регрутира осуденици.

Освојувањето на Бахмут конечно би било успех за Русите, кои трпат порази од есента и мораат да се повлечат на североисток и југ.

Поради серијата понижувачки порази, Кремљ во октомври одлучи да ги насочи своите напади врз украинската енергетска инфраструктура, оставајќи ги жителите на Украина без струја, вода и греење, во време кога доаѓа зимата со негативни температури, снег и мраз.

Во последните два дена Москва ги осуди украинските напади на воените аеродроми, од кои два, насочени вчера, се на стотици километри од границата. Киев официјално не презеде одговорност за ниту еден од нападите.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, тие напади ги нарече опасен фактор, накратко додавајќи дека ќе ги преземе неопходните мерки.

Утрово во уште еден напад со дрон во реонот на аеродромот во Курск, овој пат во близина на украинската граница, се запали резервоар со нафта. Претседателот Путин свика состанок на Советот за безбедност на тема внатрешна безбедност, рече Песков, без да даде детали.

Киев и Москва извршија уште една размена на заробеници, соопшти руското Министерство за одбрана, наведувајќи во соопштението дека денеска во таа операција се ослободени „60 руски војници“.

На фронтот на санкциите, Русија продолжува да ги минимизира ограничувањата наметнати од Западот на цената на нејзината сурова нафта, обидувајќи се да влијае на намалувањето на приходите од нафтата кои ја финансираат војната во Украина.

„Нема сомнеж дека ќе имаме купувачи за нашите (нафтени) производи“, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

Утре променливо облачно и студено

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 5 степени.

Следува период на променливо облачно и студено време. Во вторник локално ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно намалување на облачноста, а од четврток повторно повремено ќе има слаби врнежи претежно од снег, велат од УХМР.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

притисни ентер