Зеленски: Целта ни е годинава да ги почнеме преговорите со ЕУ

Европската Унија вети силна поддршка на Украина на самитот во Киев, но не постави „тешки рокови“ за пристапување на земјата во блокот.

„Нашата цел е да започнеме преговори оваа година“, рече претседателот Володимир Зеленски, кој се надева дека Унијата ќе понуди забрзан пат кон членство.

Запрашана за динамиката на пристапот на Украина на заедничката прес-конференција, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека „нема ригидни рокови, но има цели што Украина треба да ги постигне“. Сепак, таа ги пофали напорите на Киев во реформите што се спроведуваат „прецизно, квалитативно и брзо“, опишувајќи ги овие напори како „феноменални“ во време кога беснее војната.

На самитот беше и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој рече. „Иднината на Украина е во Европската унија“ и ја повика владата да работи на зајакнување на владеењето на правото. Ние ќе бидеме со вас на секој чекор од патот“, рече Мишел.

Во заедничката изјава се споменува решеноста на Украина да ги започне пристапните преговори што е можно поскоро, но не се споменува конкретен датум.

„ЕУ ќе одлучи за можните понатамошни чекори во однос на пристапувањето кога ќе бидат исполнети сите услови наведени во мислењето на Комисијата. „Украина ја истакна својата решеност да ги исполни сите неопходни барања со цел што поскоро да ги започне пристапните преговори“, се вели во соопштението.

Минатиот јуни, Европската унија ѝ додели на Украина статус на кандидат за членство во ЕУ. Киев аплицираше за членство четири дена по почетокот на руската инвазија на крајот на февруари. „Домашната задача“ на Украина вклучува реформи во изборот на судии на уставниот суд, зајакнување на борбата против корупцијата и перењето пари и ограничување на влијанието на олигарсите.

На крајот од дводневната посета на Киев, Фон дер Лајен и Мишел ја истакнаа единствената поддршка на блокот за Украина како што се приближува првата годишнина од инвазијата. „ЕУ ќе ве поддржува на секој можен начин колку што е потребно“, рече Мишел. „Кремљ не нè спречи и нема да не спречи да го сториме тоа“, додаде тој.

Тројцата официјални лица разговараа и за санкциите на ЕУ против Москва, вклучително и десеттиот пакет, кој Унијата планира да го објави пред годишнината од инвазијата. Меѓу темите беа и опциите Русија да одговара за воените злосторства, извозот на жито и обновата на Украина.

Хајди Клум облече фустан што изгледа како течен метал

Хајди Клум привлече внимание со модната комбинација на Fashion Trust Awards.

Германската манекенка се појави во сребрен фустан на Кејт Бартон, што изгледаше како течен метал. Ја стегна половината со огромен метален појас, а во раката носеше чанта во форма на аквариум со риба.

Хајди редовно привлекува внимание со своите модни избори, некои на црвениот тепих, некои имагинативни костими поради кои го доби прекарот „Кралица на Ноќта на вештерките“.

Директорот на ТикТок ја брани апликацијата пред американскиот Конгрес

Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја гледаат како закана за националната безбедност на САД.

Сведочењето на Шу Зи Чоу пред Конгресот доаѓа по еднонеделните напори на кинеската компанија да ги убеди Американците и нивните законодавци дека апликацијата носи економска вредност и ја поддржува слободата на говорот.

TikTok, кој има повеќе од 150 милиони корисници во САД, се соочи со обвинувања дека ги споделува податоците на своите корисници со кинеската влада и дека не прави доволно за да ги заштити децата кои ја користат мрежата.

Републиканецот Кети МекМорис Роџерс, претседателка на Комитетот за енергија и трговија на Претставничкиот дом, го започна сослушувањето тврдејќи дека „ТикТок ги собира речиси сите податоци што може да се замислат - од локациите на корисниците и она што тие го пишуваат и копираат и со кого разговараат до биометриските податоци и многу повеќе. .

„Не веруваме дека TikTok некогаш ќе ги прифати американските вредности - вредностите на слободата, човековите права и иновациите“, рече републиканката, додавајќи дека кинеската комунистичка партија може да го користи TikTok „како алатка за манипулирање со цела Америка.“ .

Чу рано во своето сведочење зборуваше за неговите корени од Сингапур и тврдеше дека компанијата „не промовира или отстранува содржина на барање на кинеската влада“. Тој им вети на одборот и на корисниците дека нема да има „никаква манипулација од која било влада“.

Некои политички експерти веруваат дека забраната на TikTok може да им наштети на демократите кои ја користат платформата за да допрат до помладите гласачи. Тројца демократи во Горниот дом на Конгресот се спротивставија на забраната.

Сепак, повеќето пратеници сакаат TikTok да биде забранет. Кинеската апликација минатата недела објави дека администрацијата на претседателот Џо Бајден побарала од кинеските сопственици да ја напуштат својата сопственост или ќе се соочат со забрана.

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека принудувањето на продажбата на TikTok сериозно ќе ја поткопа довербата на инвеститорите ширум светот, вклучително и Кина, да инвестираат во САД. „Доколку веста е вистинита, Кина решително ќе се спротивстави на тоа“, соопшти Министерството.

Се продава легендарниот болид на Ферари што го возеше Михаел Шумахер

Се смета дека би можел да достигне рекордна сума.

Повеќето ќе се согласат дека Михаел Шумахер е најголемиот Формула 1 возач во историјата. Секој автомобил што ќе се појави на аукција и кој Шумахер го поседувал барем на кратко, се продава за рекордно време и постигнува рекордно висока цена.

А што ќе стане со болидот на Ферари Ф1-2000 (шасија 198) што го возеше Шумахер во квалификациите за Големата награда на Бразил, каде што победи, тешко е да се каже. Истиот болид го возеше и на Шпанското ГП, кога водеше поголем дел од трката, но поради бавното полнење гориво, заврши петти. Го возеше и на трката за Големата награда на Монако, каде брзо се пензионираше поради дефект. Последен пат се натпреваруваше во Австрија каде се пласираше на третата позиција. На крајот ја освои двојната круна, обезбедувајќи ја конструкторската титула и за Ферари.

Само небото е границата бидејќи има многу фанови кои го сакаат овој автомобил во нивната колекција.

„RM Sotheby's покажа незаменлив рекорд за носење на аукција на најважните Формула 1 болиди. Рекордот е најтесно поврзан со продажбата на важните Ферари управувани од Михаел Шумахер, најголемиот возач на Ферари Ф1 на сите времиња“, рече Шелби Мајерс. , раководител на приватна продажба во РМ Сотби.

За потсетување, минатата година на Sotheby's Luxury Week, F2003-GA, шасија бр. 229, се продаде за 14.630.000 CHF, што го прави најскапиот Ф1 болид продаден во историјата. Што мислите, дали овој реставриран од Ферари и подготвен за патека ќе достигне повисока цена?

притисни ентер