Заврши учебната година- професорите и учениците сакаат наредната да биде со физичко присуство

Заврши учебната година за основците и средношколците, сите тие со емоции очекуваат наредната школска година да се реализира со физичко присуство. 

Препознатливиот џагор и смеа во училишните дворови за крајот на учебната година изостанаа, од раздвижените ходници од учители и деца со свидетелства во рацете остана само тишината. Училишното ѕвонче и годинава не го прогласи почетокот на летниот распуст.

10 јуни, училниците и годинава тивки и празни, прозивањето на учениците да си го земат свидетелството на овој ден и годинава изостана.

Дел од учениците од средното училиште „Браќа Миладиновци“ кои што сега ја завршуваат втората година речиси и да не комуницираат, на други пак им недостасува секојдневната дружба.

Почетокот на втора година, да, и после изгубивме и контакт, се сведува на онлајн и навистина немаме нешто многу комуникација/Физичкото присуство овде во клупите премногу фали, да се надеваме дека догодина ќе се вратиме./ Недостасува секако, но здравјето треба да е на прво место, па кога ќе се среди целата ситуација со господ напред, се ќе дојде на свое место.

Директорката на средното училиште „Васил Антевски-Дрен“ вели дека и недостасувале децата во училиштето, а сподели и како си поминале децата на полагањето на екстерната матура.

По завршување на испитот беа присутни во дворот, нормално паднемиски почитувајќи ги протоколите, меѓутоа едноставно не можеа, чувстуваа потреба да се дружат училиштето им недостигаше. На крајот од секоја година кога учениците си одат велиме дека тоа им е најсреќниот ден, а сега најсреќниот ден им беше кога дојдоа во училиште.

На кој начин ќе продолжи учебната година од септември се уште не се знае, министерката Царовска не сака да шпекулира.

Инаку според информациите, ниту еден од пријавените матуранти не отсуствуал од полагањето на државната матура поради изолација како последица на коронавирусот.

Додека шведската репрезентација игра на Европското, Ибрахимовиќ „брои палми“ на Мајорка (ВИДЕО)

Шведска одлично се пробива на Европското без најдобриот стрелец во историјата и има четири бода од првите два натпревари, но нејзините играчи и навивачи би сакале со нов да биде и Златан Ибрахимовиќ.

Сепак, Златан за тоа време ужива во Мајорка. Тој на Инстаграм објави видео на кое тој е гол и без раце вози велосипед на патека покрај морето. Тоа видео доби милион лајкови.

За потсетување, стрелецот на 62 гола за Шведска се врати во репрезентацијата пред три месеци по скоро пет години.

На два квалификациски натпревари за СП, тој постигна два гола и стана најстариот (39) репрезентативец во историјата на неговата земја.

Ќе одеше на Европското првенство доколку не го повредише коленото додека играше за Милан непосредно пред објавувањето на списокот на репрезентативци.

Па така, наместо да оди на ЕП, тој тргна на крстарење по Медитеранот со својата јахта вредна 20 милиони евра.

Ferrari SF90 Stradale како инспирација за патики (ФОТО)

Puma и Ferrari имаат заеднички производ.

Неговото име е ION F, а станува збор за патики инспирирани од автомобил на Ферари. Некои делови од патиката ги имаат истите материјали, додека некои други детали се дизајнерски поврзани со Ферари. Така, задниот рефлектирачки панел TPU е опкружен со СТП пена, и е естетски дизајниран да наликува на предниот спојлер на хиперспортскиот автомобил.

Патиките имаат мрежен материјал во горниот дел и доаѓаат со интегриран плетен чорап. Наместо класичните патенти, инсталиран е магнетски механизам, кој треба да биде поврзан со G силите во Ферари, како што поминува на свиоци со полн гас. Секако, логото на Ферари јасно кажува за што станува збор.

Непотребно е да се каже, црвената боја доминира, но исто така е достапна и во црна боја. Цената е околу 400 фунти.

Мајкл Џордан е шампион и во риболов (ВИДЕО)

Ненормалната компетитивност што ја внесува во секоја борба,не само на кошаркарскиот терен,туку и на терените за голф, масите за покер или додека со неговиот чувар фрлале паричка што е можно поблиску до ѕидот, е главната карактеристика на Мајкл Џордан.

Сега тој ја однесе на морето.

Шесткратниот шампион во НБА лигата учествува втора година по ред на турнирот Big Rock Blue Marlin Tournament во Северна Каролина. Веќе на првиот натпреварувачки ден, неговиот осумчлен екипаж на јахтата Фати 23, именуван по неговиот број на дресот, улови 11,5 килограми тешка риба махи-махи, што е најтешкиот улов на денот во таа категорија.

Минатата година неговиот екипаж фати риба сабјарка тешка над 200 килограми, што беше четврти најголем улов на денот на натпреварот.

притисни ентер