Заврши собраниската расправа за изборот на Дабовиќ Анастасовска за уставен судија

Изборот на професорката Јадранка Дабовиќ Анастасовска  за уставен судија беше главна тема на претпладневната расправа на денешната седница на Собранието на Република Македонија.

Владејачкото мнозинство ја бранеше оправданоста за актуелниот кандидат, додека дел од пратениците на опозицијата забележаа дека сите избори на уставни судии ги следат контроверзии, но и оти Собранието треба да најде јасна процедура за начинот на избор на уставни судии, како и да им се овозможи на кандидатите да се претстават пред Собранието за полесно да бидат оценувани од пратениците.

Според пратеникот Здравко Трајанов од ВМРО - ДПМНЕ, иако декларативно, СДСМ имала афинитет тоа да се подобрат, на крајот од мандатот ниту една работа не била подобрена.

- Немаме претставување на кандидатите, немаме дефинирање што е истакнат правник, ниту јасна процедура како се бираат уставни судии. Процедурата беше прекршена и во делот на бирањето, бидејќи станавме како интернет шоп, некој ќе се јави во Собранието ќе рече тој уставен судија и толку. Тоа не го заслужува Собранието, и парламентарната демократија во Македонија, не го заслужува пред се граѓанинот на РМ. Најмалку што можевме и во вакви околности е да обезбедевме претставување на кандидатите од страна на пратениците, рече Трајанов.

За пратеничката Снежана Калеска Ванчева од СДСМ, Дабовиќ Анастасовска таа е вистински избор, бидејќи, како што рече, ни требаат професионални кадри. Навраќајќи се на нејзината биографија, кажа дека професорката целиот свој работен век го посветила на науката, по завршувањето на студиите, магистрирала, докторирала и ја развивала својата научна дејност на Правниот факултет „Јустинијан први“. нејзината научна дејност, како што нагласи, е позната не само во државата, туку и надвор од неа.

Калеска Ванчева се осврна и на предизвиците со кои се соочува Уставниот суд, забележувајќи дека како парламентарно мнозинство не седнале да разговараат за начинот на регулирање на работата и поставеноста на Уставниот суд.

- За мене е несватливо Уставниот суд уште да работи согласно деловник, кој уставните судии го носат. Крајно време е да се донесе Уставен закон, деловникот е потребен, но тој има сосема друга улога и неможе да го замени уставниот закон. И после 30 години не успеавме да изградивме консензус и да имаме Уставен суд по на лик на сите современи демократии. Се надевам дека после лошите времиња за Уставниот суд доаѓаат и подобри, рече Калеска Ванчева.

Олга Лозановска, пратеничка од ВМРО - ДПМНЕ нагласи дека и предлозите на опозицијата за избор на уставен судија биле истакнати правници, кои својата професионална кариера ја граделе постапно и се изградиле во врвни стручњаци, за кои опозицијата не сакала да дискутира.

- Уставниот суд треба да биде бастион на правото и секој закон донесен од Уставен суд не смее да биде оспоруван, рече Лозановска.

Пратениците на опозициската ВМРО - ДПМНЕ забележаа на политичката определност на професорката Дабовиќ Анастасовска, која била член на Советот на Град Скопје од 2005 до 2009 година, но и актуелен член на Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување. Тие не изоставија да ги споменат ниту критиките во Извештајот на Европската комисија во делот на судството.

Пратениците на денешната седница ги разгледаа и предлог одлуките за изменување на Одлуката за именување на претседател и членови на Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“, за избор на директор на Оперативно-техничката агенција – ОТА, за распишување јавен оглас за избор на здружение од областа на човековите права, полициското право и правосудството за механизмот за граѓанска контрола во состав на Народниот правобранител, за огласување именување на Јавен обвинител на Република Северна Македонија и за давање согласност на Статутот на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ - Скопје. За гласањето по овие точки, како и за продолжението на 131. седница јавноста дополнително ќе биде известена.

Убил жена лекувајќи ја со „терапија со шлаканици“, таа верувала дека ќе се излечи од дијабет

Хонгчи Ксијао (60) е обвинет за убиство од небрежност од крајно невнимание, откако 71-годишната Даниеле Кар-Гом починала за време на „терапија со шамари“ во селски хотел во Велика Британија.

Даниел Кар-Гом починала додека учествувала на работилница во Клив Хаус во Сенд, Вилтшир, на 20 октомври 2016 година, пишува „Гардијан“.

Работилницата вклучувала „паида лајин терапија“, при што пациентите биле шамарани или самите си удирале шлаканици. Кар-Гом, од Луис, Источен Сасекс, присуствувала на работилницата верувајќи дека тоа ќе ѝ помогне на нејзините проблеми со дијабетес.

Полицијата во Вилтшир во четвртокот соопшти дека Хонгчи Ксијао, од Клаудбрејк, Калифорнија, е обвинет за убиство од небрежност од крајно невнимание.

„Тој се врати во Британија од Австралија по налог за екстрадиција и беше одведен во притвор во Гејблкрос во Свиндон, каде што е обвинет. Ова се однесува на смртта на Даниел Кар-Гом во Клив Хаус, Сенд во октомври 2016 година“, соопшти полицијата.

Семејството на Даниел Кар-Гом претходно изјавило дека таа прифаќала алтернативна и холистичка медицина и терапии.

Роден во Франција, Кар-Гом се преселила во Велика Британија на 21-годишна возраст. Во 1999 година ѝ бил дијагностициран дијабетес, но се борела со инјектирање инсулин поради стравот од игли.

„Секогаш сакаше да најде алтернативни методи за лекување и справување со дијабетесот и беше многу заинтересирана за алтернативна и холистичка медицина и терапии. Знам дека беше очајна да се обиде да се излечи од оваа болест. Секогаш водеше здрав начин на живот и беше тврдоглава дека ништо нема да ја спречи да го живее животот во потполност. Во последните години, мама имаше одличен однос со партнерот, прекрасен дом и го обиколи светот. Имаше многу живот во неа“, изјави нејзиниот син Метју Кар -Гом, кој живее во Нов Зеланд.

Тој додаде дека смртта на неговата мајка е „голем шок“ за семејството.

Методот Paida lajin вклучува пациенти кои се шлакаат едни со други или самите себе. Името „паида“ доаѓа од мандаринските зборови за шлакање по кожата, додека „лаџин“ значи усвојување положба за истегнување на мускулите, пишува „Телеграф“.

„Паида“ и „лаџин“ се поврзуваат со концептот на традиционалната кинеска медицина „ша“, идејата дека крвта е отруена од токсини и треба да се исфрлат. Се смета дека шамарите ја подобруваат циркулацијата и ја истакнуваат „шата“.

Методот е критикуван бидејќи нема научна основа.

Обвинетиот Ксијао е „природен исцелител и основач на „Институтот Паилала“ во Калифорнија“ и напишал книга „Исцели се природно“, истражувајќи ги придобивките од „паида лајин“. Водел работилници за вежбање ширум светот.

На веб-страницата на Институтот Паилала се продаваат преносливи клупи за лаџин и рачно обликувани „шлапчиња“.

„Нашата мисија е да го трансформираме нашиот свет во поздраво место, овозможувајќи му на секој од нас да ја разбуди нашата вродена моќ за самолекување да се лекува себеси, намалувајќи ги трошоците за лекување и поврзаните потенцијални несакани ефекти“, се наведува на веб-страницата.

Во 2019 година, Мартин Ледвик, главна медицинска сестра во Cancer Research UK, рече: „Paida la]in е исклучително опасна. Ги повикуваме луѓето да не учествуваат во оваа небезбедна практика“.

„Не може да биде позагрижувачки од тоа да се види нешто како ова на рекламата, наместо да се оди на лекар, а неговите тврдења за ракот немаат никаква врска со научните факти“, додаде таа откако слушна дека пациентите со рак се охрабруваат да ја користат оваа терапија.

„Дајагнозата на ракот може да биде неверојатно тешка, па затоа е разбирливо зошто пациентите бараат алтернативни третмани, но на никој болен од рак не треба да му се понуди ова болно и ужасно искуство“, заклучи Ледвик.

Мегапроект од 4 милијарди евра: Шпанија пушти во употреба супер модерна пруга

Новата брза железничка линија што го поврзува Мадрид со северниот регион Астурија беше отворена во средата.

Изградбата на таа позната пруга започнала во 2004 година и требало да биде завршена до 2010 година, но геолошката сложеност на областа го одложила проектот и ги зголеми трошоците на околу 4 милијарди евра, јавува Анадолија.

- Конечно дојде денот. Шпанија е поблиску до овој регион благословен со уникатна убавина, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез по пристигнувањето во Овиедо - главниот град на Астурија. Патувањето од Мадрид до Овиедо траеше 3 часа и 10 минути во споредба со 4 часа и 24 минути на старата железница.

Откако Владата напролет ќе набави нови возови кои ќе можат да се движат со брзина од 275 км/ч, патувањето ќе трае 2 часа и 42 минути. Астурија е мал планински регион на северниот брег на Шпанија, има околу еден милион жители, што е намалување за 13 проценти во споредба со 1985 година. Иако бројот на жители е ист како во 60-тите, сега има за половина повеќе деца.

Со оглед на тоа дека туристичкиот сектор во регионот рапидно расте, според владините проценки, бројот на патници ќе се зголеми од 230.000 на 600.000. Тие исто така веруваат дека овој потфат ќе ги подобри трговските услови бидејќи возовите ќе можат да го удвојат товарот, што ќе ги намали трошоците за компаниите за две третини.

Заедничката студија на владата и Универзитетот во Овиедо проценува дека возот ќе додаде меѓу 23 и 40 милиони евра годишно на економијата во регионот. Новата брза линија го заменува кривулестиот дел од пругата што првпат бил отворен во 1884 година, еден од најкомплексните железнички проекти во своето време.

Најсложените 50 километри од новата железница минуваат низ 12 тунели, вклучувајќи го и оној долг 25 километри - седмиот најдолг тунел во Европа. Со повеќе од 4.000 километри, Шпанија ја има втората најдолга брза железничка мрежа по Кина.

Мајка- монструм од Австрија: Го чувала синот (12) во транспортер за кучиња и го измачувала

Во Австрија во тек е судењето на две жени, кои се обвинети дека измачувале 12-годишно момче речиси до смрт.

Грозоморниот случај бил откриен минатата година во Долна Австрија, а неговата мајка (33) и нејзината наводна партнерка (40) се обвинети за тортура на малолетник.

Малото момче го затворале во транспортер за кучиња со димензии 52х40 сантиметри секој ден и постојано го мачеле. Момчето од сигурна смрт го спасил социјален работник.

Во моментот кога е пронајдено момчето, неговата телесна температура била 26,8 степени, а детето било премногу слабо бидејќи мајка му и нејзината девојка го изгладнувале.

Постарата обвинета ја негира вината, иако во нејзиниот телефон биле пронајдени пораки што ги разменила со мајката на момчето. Имено, тие си праќале фотографии од измаченото дете заедно со морничави пораки и гифови. На многу фотографии изгладнето момче е свиткано на земја.

Малото момче, кое сега има 13 години, пред судот изнело детали за ужасната тортура што ја трпело подолг временски период во последните недели.

Со него психолозите внимателно ги проверувале сите детали од ужасите што се случиле во куќата на неговата мајка.

Момчето било претепано, полеано со вода, додека крпа му била ставена на лицето, врзан и затворен во транспортер за кучиња во многу ладна просторија. Мајка му не му давала ништо да јаде неколку дена.

Тој последен момент бил спасен во ноември 2022 година во. Лекарите рекле дека веројатно немало да преживее уште еден ден со тортура.

Неговата мајка и нејзината девојка се обвинети за обид за убиство и се соочуваат со децении затвор.

За време на неговото сведочење пред судот, детето не можело или не сакало да се присети на бројни детали од неговото мачење, но постојано потврдувало дека го преживеал пеколот и дека двете жени учествувале во неговото мачење.

притисни ентер