Застрашувачки податоци: 10,5 милиони деца останале без родители поради панедемијата

Околу 10,5 милиони деца ширум светот изгубиле родител или старател во пандемијата затоа што починале од ковид-19, според студијата објавена во списанието JAMA Pediatrics.

„Последиците за децата можат да бидат погубни, вклучувајќи злоупотреба, трауматска тага, проблеми со менталното здравје, адолесцентна бременост, лоши образовни резултати и хронични и заразни болести“, предупредуваат научниците од Универзитетот во Оксфорд, Империал колеџ, Африканскиот институт за математички науки, Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) и Светската здравствена организација (СЗО).

Податоците во студијата се резултат на анализа на бројки за смртност објавени од голем број земји и собрани од СЗО, магазинот Економист и Институтот за мерење и евалуација на здравјето (IHME) на Универзитетот во Вашингтон во Сиетл во периодот од 1јануари. 2020 до 1 мај 2022 година. . Моделот сугерира дека 7,5 милиони деца изгубиле еден или двајцата родители, додека 10,5 милиони деца изгубиле родител или старател.

Според податоците на СЗО, кои се најконзервативни, најпогодена земја е Индија, каде што се проценува дека околу 3,5 милиони деца загубиле еден или двајцата родители. Индонезија (660.000) и Пакистан (410.000) исто така забележале голем број деца кои останале сираци за време на пандемијата. Некои од најнаселените земји во Африка исто така биле сериозно погодени, вклучувајќи ги Египет (450.000) и Нигерија (430.000). Во западната хемисфера, најпогодени се Мексико, САД и Бразил, кои истовремено бележат најголем број смртни случаи од ковид во Северна и Јужна Америка.

- Загубата на родител или старател може да предизвика доживотни последици за децата: покрај трауматичната тага поради загубата, децата без родители имаат поголема веројатност да доживеат ментални проблеми, злоупотреба и хронични болести - изјави за Nature, Сузан Хилис од Оксфорд и коавтор на студијата.

Таа истакнува дека владите и заедниците мора да дејствуваат за да им помогнат на децата кои изгубиле еден или двајцата родители за време на пандемијата. Децениските истражувања на децата чии родители починале од СИДА покажуваат дека три „акцелератори“ се основата за да им се помогне на децата да закрепнат: образовна и економска поддршка и помош за преостанатиот родител или старател.

- Идентификувањето на децата на кои им е потребна помош и нејзиното брзо обезбедување е почетната точка од која треба да тргнеме - заклучува Сузан Хилис.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер