Заменикот на Џонсон: Премиерот ќе се спаси, тој е борец!

Британскиот премиер Борис Џонсон е во стабилна состојба и нема пневмонија, изјави неговиот заменик и министер за надворешни работи, Доминик Рааб.

„Убеден сум дека ќе се извлече затоа што ако знам нешто за премиерот - тој е борец“, рече Рааб.

Тој додаде дека Џонсон прима стандардна терапија со кислород и дише сам. Немаше потреба од респиратор, истакна тој.

Џонсон во неделата беше примена во болницата „Сент Томас“ и вчера биле пренесен на одделението за интензивна нега бидејќи неговата состојба се влошила.

Британскиот премиер е болен од ковид-19, болест предизвикан од коронавирус. Тој на 27 март најави дека бил заразен. Од тогаш до неделата тој ја водел владата од самоизолација на Даунинг стрит, а со влошувањето на состојбата му ја препушти на Рааб.

„Сите го сметавме за шокантно. Тој не е само наш премиер, шеф, туку колега и пријател“, рече Рааб.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер