Заменик шефот на НАТО: Убеден сум дека набргу ќе ги примиме Финска и Шведска

НАТО е уверен дека може да ги надмине приговорите на Турција и брзо да ги прими Финска и Шведска, рече заменик генералниот секретар на НАТО додека алијансата се подготвува за историско проширување по руската инвазија на Украина.

Министрите за надворешни работи на 30 земји-членки на НАТО викендов одржуваат дводневни разговори во Берлин, на кои фокусот е на кандидатурите за членство на двете скандинавски земји.

За неколку дена се очекува двете земји да поднесат официјални апликации за членство во НАТО. Сепак, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу вчера неочекувано се спротивстави на нивното членство во НАТО, велејќи дека е „неприфатливо и нечуено“ новите членки на НАТО да ја поддржат забранетата курдска милитантна група ПКК.

Не е познато дали е постигнат напредок по ова прашање по синоќешните разговори на Чавушоглу со неколку министри за надворешни работи на НАТО и со министрите за надворешни работи на Финска и Шведска. Како што продолжија денеска разговорите, заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, рече дека е уверен дека загриженоста на Анкара може да се реши.

„Турција е важен сојузник и изрази загриженост за пријателите и сојузниците“, рече Џоана пред новинарите. „Уверен сум дека ако овие земји решат да побараат членство во НАТО, ќе можеме да ги поздравиме и да ги најдеме сите услови за консензус“. , додаде Џоана.

Многу сојузници на состанокот во Берлин ги поддржаа Финска и Шведска, нагласувајќи ја потребата од брза ратификација на нивните кандидатури за членство, што обично трае до една година.

„Германија подготви сѐ за брз процес на ратификација“, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок. „Мораме да се погрижиме да им дадеме безбедносни гаранции. Не смее да има транзициски период, сива зона каде што нивниот статус би бил нејасен“, рече таа.

Таа мислеше на период на ратификација во кој нордиските земји сè уште нема да бидат заштитени со членот 5 од НАТО, кој гарантира дека нападот врз еден сојузник е напад врз сите. Канадската министерка за надворешни работи Мелани Џоли рече дека се надева дека процесот може да биде завршен „во рок од неколку недели“.

Сојузниците, на кои денеска им се приклучи и американскиот државен секретар Антони Блинкен, разговараа за прашањето за привремените безбедносни гаранции за Шведска и Финска, чии планови се под закана за одмазда од Москва.

Русија смета дека проширувањето на НАТО е закана за сопствената безбедност и ја наведе амбицијата на Украина да се приклучи на Алијансата како причина за инвазијата на Украина. Министрите, исто така, ќе го разгледаат првиот нацрт на новиот стратешки концепт на НАТО, неговата основна воена доктрина, што треба да се договори на самитот на лидерите во Мадрид кон крајот на јуни.

Британски новинар ќе објави книга за Меган Маркл: Дознав неверојатни работи

Меган Маркл и нејзините адвокати правеле се што можат за да го саботираат пишувањето на книгата.

Принцот Хари не е единствениот кој ќе објави книга со информации за членовите на британското кралско семејство. Британскиот истражувачки новинар, биограф и писател Том Бауер вели дека неговата книга за Меган Маркл содржи „извонредни информации“, пишува „Дејли меил“.

Бауер вели дека завршил со пишувањето на книгата и дека таа би можела да биде објавена оваа есен.

- Дознав работи за неа кои се навистина неверојатни. Мислам дека перцепцијата на јавноста за неа или ќе се потврди или ќе биде полоша, но во секој случај тоа ќе биде големо изненадување – вели Бауер.

Нему му било тешко да дојде до информации, вели тој, бидејќи луѓето најчесто не сакале да зборуваат, а Меган и нејзините адвокати направиле се за да го саботираат пишувањето на книгата.

Брнабиќ: Ни се закануваат со бомби бидејќи не воведовме санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во изјави дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија и притисоците се неверојатни од ден на ден. „Овие дојави за бомби се и притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави Брнабиќ за белградските медиуми, пренесе Н1.

Фото: Финска пивара направи НАТО пиво

Во екот на одлуката на Финска да стави крај на децениската неутралност и да бара членство во НАТО, една пивара одлучила да продава пиво со ознака на НАТО.

Сепак, дел од финската јавност не го поздрави потегот на пиварата и колку и да се за влез на нивната земја во Алијансата, сметаат дека во случајот со пивото се работи за промоција на алкохолизам, што не треба да биде случај.

Од друга страна, од пиварницата „Олаф Брувинг“ објаснуваат дека досега не се мешале во политиката, а сега повеќето Финци се за влез во НАТО, изјавил за медиумите извршниот директор на компанијата.

„Затоа се решивме на овој чекор, иако всушност не требаше толку многу „одлучување“, едноставно само го направивме“, рече тој.

Лименката „НАТО пиво“ е сина, а на неа има витез, кој на градите го има симболот на НАТО. Пивото се вика ОТАН, што е француски изговор на зборот НАТО

Од пиварата велат дека веќе добиле голем број нарачки за „НАТО пиво“.

притисни ентер