Законот за продолжување на важноста на пасошите во среда пред пратениците

Преведен е и доставен до пратеничките групи предлог-законот кој го поднесе ВМРО-ДПМНЕ со кој треба да се продолжи траењето на старите пасоши до крајот на годината. 

Во среда ќе се најде пред пратениците на пленарна седница, потврди за Канал 5 претседателот на Собранието – Јован Митревски...

Министерот за внатрешни работи – Тошковски во вчерашното „Само Интервју“ посочи дека ЕУ членките сами ќе одлучуваат дали ќе дозволат премин со старите пасоши, а добил и уверување дека ќе покажат разбирање бидејќи проблемот е технички.. Вели не се прекршува Преспанскиот договор, а ако се продолжи и нивниот рок како во случајот со возачките дозволи, проблемот за патување ќе остане само со Грција.

-Земјите членки изразуваат разбирање за прашањето и волја за надминување на проблемот преку изнаоѓање на практично решение во најкус можен рок, што е спорно тука? Знаете вие некој да е сопрен со пасош – Османи, човекот за операции нека зборува за рентген на абдомен за тие работи може да разговара тој, тој не може да разговара за ова и за тоа сме на ова дереџе на кое што сме. На одржаниот состанок на комитетот за патни документи било покажано разбирање меѓу земјите членки во однос на техничката природа на прашањето. Со оглед дека само Грција дека не ги прифаќа пасошите со старо име на државата, тоа значи дека во моментов, граѓаните на Македонија може да влегуваат и излегуваат во други земји. –-Панче Тошковски – Технички министер за внатрешни работи.

Според екс-премиерот Ковачевски, пак, законот за патните исправи е врзан со Преспанскиот договор и може да се менува само во согласност со земјите членки на ЕУ и Грција. Воедно обвини дека ВМРО-ДПМНЕ има двојни аршини кон новото Уставно име.

-Ако успеат да обезбедат Владата, претставниците согласност од земјите членки на ЕУ, другата потписничка страна, тогаш може да се разговара за тоа, но досега не слушнав изјава од институциите во ЕУ и институциите во Грција волја да го анулираат договорот во делот на патните исправи. Еве имате на пример ВМРО-ДПМНЕ, тие велат договорот од Преспа е реалност иако кажуваат дента кога ќе дојдат ќе го сменат уставното име и ќе го вратат старото, сега гледате дека договорот е реалност. Проблемот е кога ќе излезат од државата, сакајќи да покажат колку се големи патриоти ќе видат некој натпис што е С. Македонија и ќе го бришат со пенкало,- – Димитар Ковачевски – Претседател на СДСМ

Инаку, вчера дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Бојмацалиев на граничниот премин „Богородица“ прими 140.000 обрасци за пасоши, кои треба да го аморизираат нивниот недостаток при издавање на патните исправи.

Пролетен распуст во САД- „жешки“ забави, тепачки и купишта ѓубре во океанот (ВИДЕО)

Пролетниот распуст е еден од омилените празници за студентите ширум светот,но во Америка го означува почетокот на сезоната на забави,за време на која агенциите за спроведување на законот имаат полни раце работа за да ги контролираат ордите млади луѓе.

Пролетниот распуст во САД нема единствен распоред за сите факултети и училишта, се одржува од крајот на февруари до средината на април. Најновата снимка од Савана, град во Џорџија на југот на Америка, прикажува толпа млади луѓе како се опиваат и учествуваат во масовни тепачки, додека куп ѓубре е оставен на брегот на океанот.

Местото на акцијата е островот Тајби, популарно одморалиште на брегот на Атлантскиот Океан во Џорџија, објави Dailymail.

На видео снимката се гледа тепачка меѓу неколку девојки и куп ѓубре на брегот. За време на тепачката, на некои од девојките им падна горниот дел од костимот за капење. И покрај тоа, тие продолжија да се тепаат, додека некои се обидуваа да ја сокријат голотијата.

За време на речиси две и пол минути долго видео, мажите и жените плескаат и викаат ентузијастички додека жените разменуваат удари на патеката. На популарната забава „Orange Crush“ имало околу 6.000 учесници.

И покрај тоа, локалните жители тврдат дека сè поминало „прилично добро“. Видеото на социјалната мрежа x, порано Твитер, е прегледано речиси 100.000 пати. Минатата година на оваа плажа долга шест километри се собраа околу 100.000 млади луѓе, а локалните власти, поучени од тоа искуство, го ограничија изнајмувањето простор на плажата за време на пролетниот распуст оваа година.

На почетокот на оваа година, Мајами беше принуден да воведе полициски час и други драконски мерки за зачувување на јавниот ред и мир. Минатата година град во Флорида беше потресен од масовни пукотници за време на пролетниот распуст, па годинава имаше засилено полициско присуство.

Бизарна снимка има 92 милиони прегледи, на социјалните мрежи бараат казна за авторите (ВИДЕО)

Навикнати сме инфлуенсерите и креаторите на содржини да вршат разни акробации со цел да привлечат следбеници и да обезбедат што повеќе кликови.

Понекогаш, тоа значи ризикување на сопствениот живот.Сличен пример наоѓаме и на Инстаграм, каде корисникот Самит Дубеј објави бизарно видео кое ги подели мислењата на луѓето.

Гледаме млад човек, залепен со пластична фолија од надворешната страна на автомобилот, што можеби нема да биде проблем - доколку возилото не се движело по патот.

Навистина, автомобилот не оди брзо, но без разлика, тоа е ризичен потег.

Очигледно сѐ поминало без последици, а изгледа дека залепениот млад човек ужива во авантурата. Клипот е објавен на 12 април и брзо стана вирален, собра над 92 милиони прегледи и два милиони лајкови.

Коментарите биле исклучени по бројните критики за авторот, пренесува NDTV.

Во меѓувреме, видеото е споделено и на други мрежи, каде многу луѓе изразија загриженост за ваквото однесување. Имало и такви кои побарале полицијата да преземе мерки против актерот.

„Ниту еден сериозен и чувствителен човек нема да го направи ова. Не се шегувајте со животот, сѐ може да се случи, некој може дури и да те удри“, напишал еден корисник.

Друг додаде: „Најглупаво нешто што сум го видел во животот“.

Третиот истакнал: „Животот е бесценет, некој е зафатен со глупави шеги, си игра со животот, а каде е законот да го стават зад решетки“.

Воз во пламен помиона низ мало гратче во Канада, пожарникарите едвај го изгаснаа (ВИДЕО)

Запален товарен воз во ноќта меѓу неделата и понеделникот поминал низ центарот на канадскиот град Лондон!

На шокантната снимка може да се види дека најмалку пет вагони гореле и дека пожарот брзо се ширел. Шокираните жители врескале во своите автомобили додека минувал запалениот воз, но за среќа никој не бил повреден, објави Дејли Меил.

Засега не е познато што го предизвикало пожарот во возот.

На противпожарните екипи им биле потребни час и половина за да го локализираат пламенот и уште неколку часа за да се осигура дека пожарот е целосно изгаснат.

- Сѐ ќе третираме како подметнување пожар додека не се докаже спротивното, тоа беа стари железнички врски, кои не беа многу сигурни - соопштиле од противпожарната служба.

притисни ентер