Зајкова: Крајно време е да се дискутира за решенија

„Моите очекувања се дека во Дуелот Ковачевски-Мицкоски ќе се презентира што до сега секој сработил и како понатаму планира да ја движи државата, фактите да говорат, но и јавноста да знае кој каква визија има за иднината. “

ЛДП секогаш водела сметка критиките да бидат конструктивни и врз основа на она што значи програма и идеологија, не врз празни флоскули и обвинувања, лесно е да се омаловажуваме и да кажуваме се' и сешто, но на тој начин граѓаните ги демотивираме и повеќе ги разочаруваме во политиката. Крајно време е да се дискутира за решенија, а не на дневно политичка основа. Во врска со утрешниот „Дуел за Македонија“ очекувам Ковачевски и Мицкоски да понудат концепти за иднината на државата и граѓаните. Моите очекувања се дека во Дуелот ќе се презентира што до сега секој сработил и како понатаму планира да ја движи државата, фактите да говорат, но и јавноста да знае кој каква визија има за иднината.

Кодексот за фер избори секогаш го потпишувале партиите, иако можеби и не секој го почитувал. Надминато ни е времето за изборни нерегуларности, мислам дека ќе имаме фер и демократски изборен процес каде учесниците во изборите ќе ги соочат своите концепти, а не со преку било какви драми кои што можат да предизвикаат краткотрајна реакција вио јавноста, рече Претседателката на ЛДП, Моника Зајкова во Само Вистина.

Партијата Достоинство на Ангелов која ја напушти владината коалиција и како причина го наведе неносењето на законот за бранители и морам да напоменам дека ваков закон не беше усвоен и во таа влада во 2008 година имало ист таков закон и никој јавно не реагирал, дури и ако ги прашате новинарите ќе речат дека на тогашните пратеници им било забрането да дискутираат на темата. Богојески веројатно се враќа во јатото од каде што излегол, а Трајанов кој што 30 години е учесник на политичката сцена и во даден момент има одредени изговори кога треба да премине од една на друга страна, рече Зајкова во Само Вистина.

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер