Загина малолетник во сообраќајка во Козле, се возел со скутер

Во тешка сообраќајна несреќа во скопско Козле синоќа загина четиринаесет годишно момче кое возело мотор Хонда.

Животот на момчето згаснал на лице место по судар во кој учествувале и автомобили Ситроен и Мини купер. Несреќата во полиција била пријавена во 20 часот и 50 минути, а смртта на малолетникот ја констатирала екипа од итната медицинска помош. Улицата Козле синоќа беше блокирана за сообраќај, додека полицијата и надлежен јавен обвинител извршија увид на местото на несреќата.

-Јас само чекав автобус и слушнав огромен тресок не знаев дали нешто паднало но набрзо слушнав звук од кола , брза помош , милиција, и одма занев дека не е нешто како што треба. Потоа автобусот дојде мораше назад да се враќа не сопреа и кажаа дека се има случено голема сообраќајка .

Информации за тоа како се случила оваа трагедија засега нема. Деталите за страотната несреќа ќе треба да ги покаже истрагата на јавното обвинителство . Според нефоцијалните информации починатото четиринаесет годишно момче носело кацига.

Ден по несреќата тука на улицата Козле во Скопје се уште видливи трагите од тешката сообраќајна несреќа и од увидот кој го изврши екипа на СВР Скопје и Јавен обвинител по чија наредба телото на починатиот е предадено на обдукција.

Од МВР апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат правилата и прописите за да не се случуваат вакви несреќи и да имаме што е можно помал број на жртви.

-Ние како МВР постојано работиме ги санкционираме оние кои ги кршат правилата, работиме и превентивно, постојано гледате дека сме во превентивни акции со РСБСП со Факултетот за безбедност, Но пред се ние како граѓани мора да тргнеме од сами себе и самите да придонесеме за безбеднсот со тоа што ќе ги почитувмае правилата затоа што ако ги почитуваме нема да има вакви сообраќајни несреќи.Тони Ангеловски – МВР.

Од МВР претходно најавија дека дека до крајот на оваа година, за празниците, и потоа ќе се зголеми бројот на сообраќајни контроли како во урбаните средини, така и на регионалните и магистралните патишта.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Со закани одземени пари од вработени во бензинска и обложувалница во Скопје

Со закани биле одземени пари од вработени во бензинска пумпа и обложувалница во Скопје, информираат попладнево од Министерството за внатрешни работи.

– Во 03.10 часот утрово во Полициска станица Кисела Вода е пријавено дека на бензинска пумпа на подрачјето на оваа општина, едно лице со закана од вработениот одзело пари. Во СВР Скопје вчера во 09.25 часот е пријавено дека околу 09.20 во обложувалница на подрачјето на општина Аеродром, едно лице со закана од вработената одзело пари, се наведува во денешното соопштение.

Се преземаат мерки за расчистување на случаите.

притисни ентер