Заев: Работиме да ја трансформираме Македонија како нов регионален центар на иновации

Посветени сме и работиме со сите сили да ја трансформираме Македонија како нов регионален центар на иновации.

Во постковид ерата која е пред нас час поскоро треба да ги впрегнеме сите алатки како што е и акцелераторската лабораторија во изнаоѓање на иновативни решенија кои за сите нас ќе создадат економски патеки, кои се пред се зелени, инклузивни и праведни.

Ова го изјави премиерот Зоран Заев во обраќањето по повод официјалното отворање на нова акцелераторска лабораторија на УНДП во Скопје, која е дел од најголемата и најбза мрежа за споделување знаења за одржлив развој и опфаќа 116 земји во светот.

Премиерот Заев, посочи дека, како дел од стратегиите на оваа Влада за прв пат имаме таканречен Национален старт ап совет кој правикраткорочна и долгорочна стартегија за трансформација на македонскиот старт ап еко систем . ФИТР, додаде тој, е сериозно посветен на овие цели, но и на креоирање инвестициски фонд со кој сериозно ќе се подобрат моделите на финансирање на микро и почетните бизниси.

-Една од најважните лекции кои ги научивме во целиот овој кризен период е дека добрите решенија доаѓаат преку дијалог, вмреженост, отворена мисла, критички став и капацитет за адаптација. Затоа во сорабнотка со УНДП и поддршката на Владата на Велика Британија започнуваме отворен и инклузивен процес за пишување на националната развојна стратегија за следните 20 години. Само преку вклучување на целото општество во националните развојни процеси можеме да се осигураме дека ќе стигнеме до најдобрите решенија и дека никој нема да биде запоставен. Ќе продолжиме во истатаа оваа насока заедно со нашите стартешки партнери да градиме пријателства, да разменуваме искуства, а со тоа да градиме зелена просперитетна бизнис иднина за сите наши граѓани, рече Заев.

На конференцијата по повод отворањето на акцелераторската лабораторија преку видео врска се обрати и администраторот на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), Ахим Штајнер, од неговата канцеларија во Њујорк, кој истакна дека работата на 92 акцелераторски лаборатории кои се дел од претстваништвата на УНДП и локалните иновациски екосистеми е од огромна важност.

-Членовите на лабораториите истражуваат, експериментираат и градат портфолија на меѓусебно зајакнувачки решенија си цел да се справат со предизвиците на денешницата како загадувањето на воздухот, управувањето со отпадот, разорниот социо-екоомски импакт на КОВИД – 19 врз најранливите категории и ред други, рече Штајнер.

Во 2021 година акцелераторската лабораторија во Македонија ќе се фокусира на иницијативви за забрзување на систематски трансформации и реформи во јавниот секктор, кои ќе ги унапредат практиките за добро владеење базирани на пристапот за целосно општетство. Лабораторијата ќе ја поддржува земјата и во справување со проблемите поврзани со работните места на индината и ќе соработува со Град Скопје на развој на портфолио на интрервенции со кои ќе се адресираат главните развојни предизвици.

На настанот насловен „Трансформација на системи – креирање на иднината" свое излагање предвидени се на светски реномирани говорници на тема „трансформација на системи". Поради ограничувањата за справување со пандемијата, настанот ќе биде од хибриден карактер каде што поголемиот дел од говорниците и гостите ќе учествуваат преку онлајн врска.

Акцелераторските лаборатории на УНДП, кои ги има во 116 земји во светот, имаат за цел да развијат нови и иновативни пристапи за справување со комплексни глобални предизвици како климатските промени, пандемиите и нееднаквоста. Дел од лаборатории се отворени со помош на Федералното министерство за економска соработка на Германија и на Фондот за развој на Катар како и главните партнери на УНДП. /МИА

Видео: Корејци ја пеат „Молитва“ од Марија Шерифовиќ

На интернет се појави снимка на која музичка група од Кореја ја пее песната „Молитва“ на натпревар за пеење.

На нивните способности не остана рамнодушна ни самата Марија Шерифовиќ, која со оваа песна и донесе победа на Србија на Евровизија во 2007 година.

Пејачката го изрази своето воодушевување од нивната изведба на својот Инстаграм профил.

Таа во објавата напомена дека ова е најдоброто изведување на нејзината песна, и напиша прекрасна порака упатена до талентираните Корејци.

„Ви посакувам се најдобро во понатамошната кариера и натпреварување. Се гледаме наскоро“, напиша пејачката.

Фото: Елена Китиќ ги запали социјалните мрежи

Таа објави фотографија во костим за капење, која го покажува нејзиното совршено тело и облини.

Ќерката на пеачкиот пар Миле Китиќ и Марта Салиќ, Елена Китиќ е активна на социјалните мрежи, а фановите неретко ги изненадува со смели фотографии.

Имено, Елена, судејќи по објавите, отпатувала во потоплите краишта. Елена најпрво објави фотографија во костим за капење од една од плажите во Доминиканската република, за потоа да објави снимка на која се гледаат убавините на оваа луксузна дестинација.

Фотографијата во костим на капење на која го покажува своето совршено тело и облини, наиде на многу позитивни реакции од фановите.

„Згодна“, „Убавице“, „Жена бомба“, се само дел од коментарите.

Сирискиот претседател и неговата сопруга имаат корона

Претседателот н Сирија Бапар Ал Асад и неговата сопруга Асма се заразени со коронавирусот, но се добро и нивната состојба е стабилна, објави денес претседателството, додека во земјата расте бројот на заразени.

Ал Асад и сопругата Асма направиле ПЦР тест откако почувствувале благи симптоми на корона.

Тие ќе бидат во изолација две до три недели.

„Во текот на изолацијата која ќе трае измеѓу две и три недели тие ќе продолжат со работата од дома“, додава претседателството во соопштението.

На почетокот на март министерството за здравство извести за зголемување на бројот на инфекции и повика на строго почитување на дистанцата и оцени дека таа земја не е поштедена од другите варијанти на вирусот.

Власта на крајот на февруари најави почеток на кампања за вакцинирање на медицинскиот персонал. Сирија доби 5000 дози од кинеските вакцини за 2500 медицинари, според дневниот весник „Al-Watan“, близок до власта. Сирија исто така одобри употреба на руската вакцина.

притисни ентер