Заев од Гевгелија: Глас за ВМРО-ДПМНЕ е глас за враќање на рудниците, обнова му треба на ВМРО-ДПМНЕ, а не на државата, таа се обновува!

„Обнова му треба на ВМРО-ДПМНЕ, не и треба на државата" порача претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев на граѓанската трибина во Гевгелија.

Претседателот Заев забележа дека ВМРО-ДПМНЕ како водечка политика во југо-истокот ја промовира мерката за повторно отворање на рудниците, со што ВМРО-ДПМНЕ директно оди против волјата на народот, на директна штета на здравјето на граѓаните и на здравата животна околина во овој богат земјоделски крај.

„Во југоистокот ќе ги отворале рудниците. Да ги потсетам граѓаните како беше 11 години додека беа тие власт, молк, не смееше да има протест, не смееше да има референдум. Се дигнаа граѓаните против рудниците заради слободата што ја има сега и порачаа да не му падне на никој на памет да отвора рудници, За 48 часа го слушнавме гласот на народот и направивме корекции. Ги укинавме концесиите. Прво во Казандол, а потоа и за Иловица во струмичко. Тие носеа концесии, ние укинувавме концесии. Секој глас за Александар Николовски е глас да се вратат рудниците во струмичкиот и Гевгелиско-Валандовскиот крај. Ова е европско богатство на земјоделие и на екологија и треба да го заштитиме до крај. Тие ги даваа концесиите, ние ги укинувавме. Сега треба да видиме дали сме исти, не сме исти, комплетно сме различни", порача претседателот Заев.

Монструми киднапирале дури 150 деца во Тенеси, конечно се фатени (ВИДЕО)

Повеќемесечната полициска истрага довела до зачудувачко откритие во американската држава Тенеси.

Околу 150 деца на возраст од три до 17 години биле пронајдени низ целата земја како дел од ненадејните рации.

Пет деца биле жртви на криумчарење, а едно дете е пронајдено како дел од истрагата за киднапирање, а уапсен е и еден осомничен, соопштија истражителите.

Откритијата во Тенеси претставуваат најголем успех од сите неодамнешни акции на американските држави во мисијата за пронаоѓање исчезнати деца.

Полицијата исто така извести дека неколку лица биле уапсени.

„Се надевам дека оваа операција ќе го смени текот на животот на 150 деца и ќе им даде можност што секое дете го заслужува“, рече Тајрис Милер, американски шериф за западниот округ Тенеси.

Операцијата започнала есента 2020 година. Вкупно 240 исчезнати деца биле идентификувани низ целата држава. Конечната акција започнала во јануари, а за два месеци успеале да пронајдат 150 деца.

Околностите на исчезнување на децата се различни, некои деца избегале од дома, други живеат со други членови на семејства, а некои за жал биле злоупотребени и експлоатирани.

Конгресменот во Тенеси, Тим Бурчет ги нарече резултатите чудесни.

Во текот на 2020 година биле пронајдени вкупно 387 деца со помош на американските маршали. Некои други држави, како што се Охајо, Вирџинија, Индијана и Џорџија, исто така започнале акции насочени кон пронаоѓање на исчезнати деца.

Ванда Икарди се соблече за да испрати важна порака (ФОТО)

Аргентинката Ванда Икарди, позната како Ванда Нара пред бракот со Мауро Икарди, е фудбалски менаџер која раководи со кариерата на нејзиниот сопруг.

Икарди е една од најголемите sвезди на богатиот ПСЖ, а Ванда со години се грижи за неговата кариера. Освен со својата менаџерска кариера, Ванда е светски позната и по својот профил на Инстаграм.

Ванда на Инстаграм ја следат скоро седум и пол милиони луѓе кои ги привлекла објавувајќи претежно голи фотографии.

Во неодамнешната објава, Ванда се фотографира во провокативно издание за да привлече внимание на тоа што ќе напише во описот на таа фотографија.

„Останете дома“, напиша таа и на необичен начин ги повика своите следбеници на придржување кон мерките против коронавирусот.

СЗО: Нема да ги објавиме прелиминарните резултати од истражувањето во Вухан

Светската здравствена организација (СЗО) се откажа од плановите за објавување на првични резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина и дека ќе објави целосен извештај во втората половина на март.

Наместо прелиминарен извештај, целиот извештај ќе биде презентиран во следната недела на 14 март, рече водачот на тимот Питер Бен Ембарек денеска во Женева.

Ембарек ја предводеше групата од десетина други научници избрани од Светската здравствена организација (СЗО) за да ги посетат болниците и истражувачките институти во Вухан во централна Кина, каде што за прв пат беше идентификуван новиот коронавирус, за да го откријат потеклото на ковид-19.

СЗО денеска не ги наведе причините за промена на планот за објавување на резултатите.

Мисијата на експерти на СЗО во Кина беше изведена по повеќемесечни преговори со кинеските власти кои сакале да спречат да бидат обвинети за пандемијата.

Резултатите презентирани на првата прес-конференција по патувањето во Кина беа нејасни. Ембарек се чини ја отфрлил можноста дека вирусот избегал од лабораторијата во Вухан, наместо да тврди дека вирусот бил пренесен на луѓето од лилјаци преку посредник, како што претходно се претпоставувало.

Мисијата се најде на удар на критичарите и СЗО е обвинета дека многу се потпира на премногу политички компромитирани кинески податоци и теренска работа.

притисни ентер