Заев на средба со холандскиот амбасадор Јан Коп

Примарен фокус на новата Влада предводена од СДСМ ќе бидат правдата и владеење на правото

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска се сретна со холандскиот амбасадор во Република Македонија, Дирк Јан Коп.

На средбата се разговараше за процесот на подготовка на изборниот процес за парламентарните избори закажани за 15 јули, процесот на интеграција на Македонија во ЕУ, како и состојбата со коронавирусот.

Претседателот Заев посочи дека државата досега покажа напредок во процесот на организирање избори во последните три години и затоа со право очекува изборите на 15 јули да бидат фер, слободни и по сите меѓународни стандарди, а од друга страна институциите ги преземаат сите мерки за целосна заштита на здравјето на граѓаните при процесот на гласање.

Пред амбасадорот, претседателот Заев ги претстави и приоритетите на новата Влада предводена од СДСМ, по победата на изборите на 15 јули, додавајќи дека правдата и владеењето на правото ќе бидат примарен фокус на идната влада предводена од СДСМ.

„Почетокот на преговорите со Унијата го очекуваме до крајот на годината, за време на германското претседателство и затоа бараме поддршка и од Холандија и од сите земји членки на ЕУ. Во следниот мандат продолжуваме уште повеќе да вложуваме во закрепнување на економијата и зајакнување на здравствениот систем – основните предуслови за успешно справување со последиците од коронавирусот. На тој начин обезбедуваме континуитет на досегашните успеси. Продолжуваме да градиме стабилна држава која продолжува на патот кон членство во ЕУ", порача Заев.

САД запленија иранска нафта наменета за Венецуела

Соединетите држави заплениле товар од четири танкери кои превезувале иранска нафта во Венецуела во име на чуварите на револуцијата, што Вашингтон ги смета за терористичка организација.

Запленети се повеќе од милион барели нафта, најголемата заплена на иранска нафта во САД, додаде американското Министерство за правда во соопштението, потврдувајќи ги информациите објавени во Волстрит џурнал.

Министерството соопшти дека поднело тужба и потерница на 2 јули во федералниот суд во Вашингтон за заплена на товар од нафтените танкери Бела, Беринг, Панда и Луна, кои биле на пат кон Венецуела.

„Владата денес известува дека успешно запленила околу 1,12 милиони барели нафта“, се вели во соопштението објавено вчера. „Со помош на странски партнери, запленетиот товар сега е во рацете на САД“.

Во изјавата не се наведува кога или каде биле запрени бродовите, но претседателот Доналд Трамп изјави дека танкерите се наоѓале во Хјустон, Тексас.

„Иран не треба да го прави тоа“, предупреди тој.

Без вода дел од корисниците на булевар „Партизански одреди"

Без вода утре ќе бидат корисниците на дел од булеварот „Партизански одреди", односно на потегот од улицата „Костурски Херои" до „Христо Смирненски".

Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација"-Скопје прекинатото водоснабдување ќе биде поради дефект на затворач ф-80мм на булевар „Партизански одреди" 47, а корисниците вода ќе немаат од 8:40 часот до санирање на дефектот.

Заврши рокот за „купувај домашно": Граѓаните со картичките се прехрануваа

Денеска е последниот ден за граѓаните да ги искористат домашните платежни картички за „Купувај домашно". 

Од 16 август како што информираат од банките средствата не може да се користат и неискористеното се должни да го вратат во државниот буџет. Можноста со платежни картички ја имаа преку 324.000 корисници во четири категории: социјално загрозените, вработените со низок доход, младите лица и здравствените работници ангажирани за справување со пандемијата. Неколку десетина илјади корисници беа и од Прилеп. На сметката на корисниците имало 28 милиона евра.

Дали сите ги искористија средствата и за што? Картичките беа дистрибуирани преку 9 банки. Од банките велат дека повеќе од 90 проценти платежни картички се подигнати. Останаа неколку проценти за кои не се знае од кои причини граѓаните не ги зеле.

Според Стевчо Димески, регионален директор на А.Д. Стопанска банка – Скопје, со седиште во Прилеп, банката учествуваше со околку една третина изготвени платежни картички.

– Останаа неподигнати неколку проценти, не се знае од кои причини. Инаку, според законот, во периодот по 15 август неискористените средства банките се должни да ги вратат во државниот буџет, вели Димески.

Но, за платежните картички имаше и преку 30.000 жалби од оние кои сметаа дека неправедно не добиле домашна платежна картичка. Само околу 10 насто од приговорите беа прифатени.

Во анкетата со граѓаните сите без исклучок одговорија дека знаат за последниот рок за користење на средствата е 15 август и ги искористиле државните пари. А за што најмногу ги потрошиле? – најголемиот дел велат дека парите биле наменети за прехранбени и основни продукти.

– Добив 9 000 денари и сите отидоа, за што друго, освен за храна. Малку залебивме. За тоа најмногу се троши, вели прилепчанец кој е стечаен работник.

– Ги потрошивме парите за храна, а и го искористивме и ваучерот за летување. Добар потег и немаше проблем, вели млад прилепчанец.

И од Државниот пазарен инспекторат потврдуваат дека граѓаните главно парите ги трошеле во маркетите за прехранбени и основни продукти. Според Стојко Пауновски, постојано се следела акцијата.

– За да нема неправилности уште во почетокот почнавме со опомени и едукација за стопанските субјекти за тоа што се домашни производи. Главно беше во ред. Инаку, грашаните, освен во трговијата можеа да трошат и во угостителството и занаетчиството. Можеше да се оди и на фризер и на козметичар, на пример, ни рече Пауновски.

Какви ефекти имаше од овој трет сет владини економски мерки. Според универзитетскиот професор од прилепскиот Економски факултет Димитар Николоски кој го анализира пазарот на трудот, домашните платежни картички се краткорочни економски мерки и имаат позитивни сигнали во јавната потрошувачка и во поттикнување на домашното производство.

– Од домашните платежни картички има повеќе бенефити во поглед на поттикнување на агрегатната побарувачка. Имено, се зголемува личната потрошувачка на населението што влијае врз подобрување на животниот стандард на населението. Со оглед на тоа што картичките се наменети за купување производи од домашни производители, исто така, се поттикнува и производниот циклус на компаниите, вели Николоски.

Николоски споменува дека сега, кога се најавува и економски и здравствено тешка есен, неопходни се економски мерки на среден и подолг рок. Тоа е голема обврска на новата влада. Инаку, како што вели Николоски,според податоците на Агенцијата за вработување се проценува дека од почетокот на кризата без работа останале повеќе од 20.000 работници. Сепак, за поточна оценка се чекаат податоците од Анкетата за работна сила за вториот квартал во 2020 година.

– Претходната влада реализираше неколку пакети мерки за брзо интервенирање со цел ублажување на последиците од кризата. Освен тоа, неопходно е правилно секвенционирање на политики со подолгорочни ефекти. Во овој контекст, пред идната влада се поставуваат големи предизвици за натамошни чекори за излез од економската криза. Прво, мора да има мапирање на најранливите категории население кои се долгорочно под опасност од невработеност и ниски приходи. За оваа категорија е неопходно креирање соодветна социјална програма за обезбедување загарантиран минимален приход комбинирана со соодветни активациски политики. Потоа, треба да има помош за креирање работни места во стратешките сектори што би требало да биде симултано поттикнато од фискалната и монетарната политика. Со оглед на неизвесноста за иден нов бран на епидемија, домаќинствата и компаниите се претпазливи. Затоа, потребни се мерки за враќање на довербата кај потрошувачите и кај бизнис секторот преку креирање бизнис-амбиент кој би ја инкорпорирал новата реалност. Владата треба да игра клучна улога преку поттикнување на побарувачката во градежниот сектор, реализацијата на инфраструктурни проекти и на други јавни работи. Посебен акцент треба да биде ставен врз активните политики на пазарот на трудот и асистирање во потрага по работа за да се обезбеди брза релокација и повторно вработување на работниците што ја загубиле работата. Со тоа би се овозможило брзо регрутирање на работници во секторите кои се во експанзија како резултат на пандемијата, на пример во здравството, прехранбена индустрија, објаснува универзитетскиот професор Димитар Николоски од приелпскиот економски факултет.

Ако според граѓаните малку „залебиле" со платежните картички за „Купувај домашно", а според експертите треба да се „засукаат ракавите" за подолгорочни економски мерки, тогаш голем е предизвикот пред новата влада да ги санира големите економски дубиози од пандемијата./MИА

притисни ентер