Заев и Мицотакис на средба за европерспективата и Преспанскиот договор

Оптимизам по средбата Заев-Мицотакис во Атина..Премиерот е уверен дека Грција е најсилниот лобист на Македонија за преговорите со ЕУ. 

Грција останува силен лобист и поддржувач на Македонија во претстојниот процес на преговори со Европската Унија, ова е клучната порака што произлезе од работната средба меѓу премиерот Заев и грчкиот колега Мицотакис во Атина. Очекувано, главната тема било спроведувањето на обврските од Преспанскиот договор, со приоритет на работатата на мешовитите комисии за образовни прашања и за заштитните марки и брендови. И за двајцата, приоритет се поголема економска соработка и интензивирањето на интерконекцијата за природен гас.

-Влеговме во НАТО, почнуваме преговори со ЕУ, првата меѓувладина конферецнија се очекува во декември. Многу сме среќни., вели Зоран Заев, претседател на Владата

-Mислам дека можеме да ги унапредиме, особено, економските односи, зашто бизнис релациите меѓу двете земји, отсекогаш биле силни. Имаме многу за што да зборуваме, изјави Кирјакос Мицотакис, премиер на Грција.

Ова е трета средба меѓу двајцата премиери, по смената на власта во Грција, од кога почна и промената на реториката на Мицотакис во однос на Преспанскиот договор, а веќе следниот месец се очекува посета на грчките комори на Скопје на разговори за брендот на имињата на продуктите.

На разговорите на македонската делегација и претходеше и средба со грчката претсеателка Катерина Сакеларопулу, на која било констатирано дека спогодбата го решила тридецениското отворено прашање и создало сојуз и партнерство меѓу соседите. Претпладнето, Заев се обрати и на панелот посветен на иднината на Западен Балкан на конференцијата на Економист. Порача дека Балканот нема друга алтернатива освен евроатланската и дека очекува Македонија да ги почне преговорите во декември.

-За мене е многу важно да му покажеме на остатокот од светот, особено за регионот од Југоисточна Европа, дека секој договор, секое пријателство, секое ракување, носи бенефит за нашите граѓаните. Стратегијата за сите земји нѐ води да направиме реформи во нашите земји, да го подобриме квалитетот на животот за нашите граѓани, изјави Зоран Заев.

Дел од владината делегација во Атина беа и Вицепремиерите Димитров и Фатмир Битиќи, како и шефот на дипломатијата, Бујар Османи, кои остварија средба со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас.

Костадинов: Над 1.300 компании добија бескаматни кредити за справување со последиците од коронакризата, следува и четврт пакет на антикризни мерки

Уште во првите недели од коронакризата, Владата предводена од СДСМ презеде суштински мерки и политики за ублажување на негативните последици врз економијата. 

Низ отворен, инклузивен процес се пристапи кон сеопфатна помош на секторите кои беа први на удар.

Преку бескаматните кредити од кредитната линија КОВИД 1 вкупно беа одобрени и исплатени 737 кредитни апликации на компании кои вработуваат над 6.500 лица. Оваа линија беше наменета за компании од угостителската, туристичката и транспортната дејност кои беа и први погодени од кризата.

Со кредитната линија КОВИД 2 одобрени беа 639 кредитни апликации на домашни компании кои вработуваат вкупно 11.325 лица.

Со двете кредитни линии беа поддржани над 1.300 домашни компании. Она што е важно да се напомене е дека најголем дел од поддржаните субјекти се микро компании кои вработуваат до 10 лица, што во реалноста значи дека државата во најголем дел застана зад семејните, мали бизниси кои се есенцијата на нашата економија.

Поддршката за стопанството не застанува тука. Следува четвртиот пакет антикризни мерки чија подготовка е при крај и чија реализација ќе започне во следниот период.

Како одговорна партија, СДСМ продолжува со мерките и политиките што значат вистинска грижа за граѓаните и стопанството и тоа во следниот период ќе го правиме уште повеќе и уште подобро.

Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник

И Атиџе на фестивалот „Денови на македонскиот мед 2020"

 Атиџе Муратовска, главната протагонистка на македонскиот докумантарен филм „Медена земја" што беше номиниран за два оскара, го привлече вниманието на оние што денеска дојдоа да го посетат Фестивалот на мед во Скопје.

Фестивалот се одржува на улица „Македонија", а Атиџе, која скромно дојде на отворањето, побуди голем интерес кај присутните.

По воведното обраќање на претседателот на пчеларското здружение „Матица", Венче Билбиловски, кое е и организатор на манифестацијата, Атиџе беше на крај претставена по министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, но изнуди бурен аплауз.

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

Помина обуката на националните тренери. Секој од нив обучи по 40, што значи обучени се околу 1.600 наставници коишто сега ја спуштија обуката во самите училишта. 

Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека се прават сите неопходни подготовки за успешен старт на учебната година од 1 октомври.

Министерката за образование и наука Мила Царовска, која денеска беше на работен состанок со наставниот кадар во основното училиште „Невена Георгиева – Дуња" вели дека платформата за учење од далечина не бара некои посебни перформанси за да биде ставена во функција во секое училиште и оти е достапна не само на компјутери, туку и на смарт телефони и таблети.

– Помина обуката на националните тренери. Секој од нив обучи по 40, што значи обучени се околу 1.600 наставници коишто сега ја спуштија обуката во самите училишта. Од денеска се спуштаат акаунтите или лозинките за пристапување на учениците кои ќе бидат доставени до директорите и тие треба да ги спуштат на ниво на одделенија за да може полека да влезат во тестирање на платформата и нејзино оптеретување со цел да ги видиме перформансите. Секако дека многу предизвици стојат пред нас и дека учебната година ќе биде отпочната со надеж дека понатаму ќе можеме да движиме кон она кое што сме го планирале, изјави Царовска.

За оние ученици кои немаат услови да ја следат наставата онлајн, ќе бидат емитувани 15-минутни емисии на Македонската телевизија.

Царовска останува на ставот дека доколку има промена на епидемиолошката состојба, како Министерство се подготвени да прават прилагодувања.

Во иднина се размислува во рамки на националната платформа да има посебен дел за психолошка поддршка на учениците.

– Најважно е да ја стартуваме учебната година и платфромата да профукционира, а понатаму ќе поставиме посебен дел кадешто учениците ќе можат да побараат поддршка од психолозите и да ја добијат, изјави Царовска.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков останува на ставот дека доколку наставниците немаат соодветни услови за работа, не ќе можат да почнат со работа од 1 октомври.

– Стојам зад изјавата што ја дадов. Таа се темели врз основа на нашите сондажи кои доаѓаат од училиштата и врз основа на Законот за работни односи каде се вели дека работодавачите се обврзани да обезбедат услови за работа на работниците. Доколку не би имале што да работиме, како и би работеле. Логично е прашањето, логичен е и одговорот, изјави Неделков, изразувајќи надеж дека процесот на подготовка ќе заврши навреме.

притисни ентер