Заев и Мицкоски во 18.30 часот кај претседателот Пендаровски

Две недели откако беше запрен т.н. канал за комуникација, Заев и Мицкоски под медијаторство на претседателот Пендаорвски вечерва ќе се обидат да најдат договор за датумот за избори.

Средбата, прва во ваков формат, ја најави Пендаровски во пладневното обраќање, а според информациите од партиите, веднаш по него запоичнала интензивна телефонска комуникација.. Канал 5 дознава дека во овој момент на маса се датумите осми и 12-ти јули.

Шефот на државата во своето обраќање истакна дека избори треба да има, но истите треба да бидат во договор и учество на сите политички субјекти. Вели важно е државата да добие што поскоро функционални институции, но исто толку е важно да има и инклузивен изборен процес.

„Поради тоа што Собранието е распуштено, а имаме недоволно разработена правна регулатива за вонредни ситуации имаме иницијални елементи на уставно-правна криза. Доколку не успееме да се договориме за транспарентен и инклузивен изборен процес тоа ќе значи влез во длабока политичка криза. Ако го погледаме поширокиот регион во кој се наоѓаме и обидите за дестабилизација преку хибридни закани и лажни вести, не можеме да исклучиме дека евентуалната правна и политичка криза нема да прерасне во безбедносна“, рече претседателот Пендаровски.

Обраќањето на Пендаровски, се случи на еден ден пред истекот на вонредната состојба, но уште денеска соопшти дека нема да ја продолжи.. Смета дека институциите и здравствениот систем се во кондиција да се справат со коронакризата, а владата ги донесе сите неопходни мерки за помош на економијата преку уредбите со законска сила. Вели, како и досега, бројот на заразени од вирусот не е основа за одлука за вонредна состојба.

„Сакам да нагласам дека споредбите што се прват меѓу претходните вонредни состојби и бројот на тогаш заразени и починати и на актуелните бројки на заразени и починати се без основа, затоа што ниту една вонредна состојба не беше воведена од тие причини. За мерките од типот полициски час, карантин и кризна состојба на дел или на целата територија постои законска регулатива и воопшто нема потреба да се воведува вонредна состојба за да се применуват тие мерки“, истакна шефот на државата.

Доколку средбата Мицкоски-Заев на Водно закажана за 18.30 даде резултат, се очекува во кабинетот на Пендаровски да бдиат поканети и останатите лидери и на таков начин датумот да избори да биде верификуван и соопштен уште вечерва..

Истражување: Заразата со корона е три пати помала меѓу вакцинираните

Целосно вакцинираните луѓе во Англија имаа три пати помала веројатност да бидат позитивни на коронавирус отколку невакцинираните, според британското истражување објавено денеска.

Ова е студија на научниците од Кралскиот колеџ во Лондон спроведена на 98.233 тестови за коронавирус помеѓу 24 јуни и 12 јули.

Вкупно 0,63 проценти од тестовите биле позитивни (или 1 на 158), при што процентот на позитивни кај невакцинираните изнесувал 1,21 проценти , а кај целосно вакцинираните 0,4 проценти. Студијата, исто така, посочува дека резултатите покажуваат дека вакцинираните луѓе имаат помала веројатност да го пренесат вирусот отколку невакцинираните, бидејќи количината на вирус во нивното тело е помала.

Сепак, некои британски претставници и научници повикале на претпазливост, откако владата ги олесни сите рестриктивни мерки на 19 јули, вклучително и укинувањето на задолжителното носење маски во одредени затворени простории.

Документ на американската влада протечен минатата недела предупредува дека инфекциите кај целосно вакцинираните луѓе не се толку ретки како што се мислеше и дека вакцинираните луѓе лесно можат да го пренесат вирусот.

Пол Елиот, професор во одделот за јавно здравје на Империјал Колеџот и директор за истражување, рече дека резултатите ги потврдуваат претходните податоци што покажуваат дека двојната доза на вакцината обезбедува добра заштита од инфекција.

„Сепак, ние исто така можеме да видиме дека сеуште постои ризик од инфекција, бидејќи ниту една вакцина не е 100 проценти ефикасна, и знаеме дека некои луѓе со двојна вакцинација сеуште можат да го добијат вирусот“, рече тој.

„Значи, дури и со олеснување на ограничувањата, сепак треба да дејствуваме со претпазливост за да се заштитиме едни со други и да ја спречиме стапката на инфекции“, додаде Елиот.

Бројот на дневни случаи во Велика Британија регистрирани од Министерството за здравство на Обединетото Кралство е намален по олабавувањето на мерките. Овој тренд ги изненади експертите кои предвиделе големо зголемување на бројот на заразени.

Стојанче Ангелов именуван за директор на ЦУК

Владата на денешната седница го именува Стојанче Ангелов за директор на Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Ангелов досегаше беше на истата функција, но како вршител на должност.

По избувнувањето на пожарот во Кочани на 2 август и информацијата за несервисираните канадери, тој беше обвинет од опозицијата и од дел од јавноста, за лошо менаџирање на ситуацијата. ВМРО-ДПМНЕ побара од него и да си поднесе оставка.

Но, Ангелов неколку пати потенцираше дека не само што не направил никаков пропуст како прв човек на ЦУК, туку е и горд на реализираното во врска со гасењето на пожарот во Кочани.

-Најодговорно и категорично тврдам дека беа преземени сите мерки, се што ни беше на располагање се стави во функција тој ден. Не само што не направив пропуст, туку сум и горд на тоа што го направиме во Кочани, истакна Ангелов во денешното гостување на Канал 5 и најави тужба за пратеникот од Кочани доколку, како што рече, не му се извини за изнесените невистини.

За Ангелов, реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за пожарот во Кочани е невкусна и неточна, за добивање политички поени.

Русија планира да субвенционира набавка на домашни електрични возила

Русија планира да го субвенционира купувањето електрични возила од домашно производство за да ја зголеми побарувачката и производството, објави денеска руското Министерство за економија.

Употребата на електрични возила во еден од најголемите светски производители на нафта заостанува многу зад Европа, и во моментов во Русија не се произведува електричен автомобил. Но, руската влада има амбициозен план и размислува да обезбеди фискален стимул за зајакнување на секторот.

Од вкупно проценетите 45 милиони возила што возеле по руските патишта минатата година, само 11.000 се електрични, главно купени и веќе користени.

Преку субвенции, владата планира да покрие 25 проценти од набавната цена на секое електрично возило произведено во Русија, до максимум 625.000 рубли или 8.750 американски долари, најверојатно веќе следната година.

Русија има за цел до 2030 година да има годишно производство од 220.000 електрични возила, а официјалните лица велат дека некои странски компании покажале интерес за производство во таа земја.

Зголемената употреба на електрични возила ќе и помогне на Русија да ги исполни своите цели за намалување на штетните емисии на јаглерод. Русија се приклучи на Парискиот договор во 2019 година и планира до 2030 година да го намнали нивото на штетни емисии за 70 проценти од она во 1990 -тите.

притисни ентер