Заев и Филипче: Со трансплантацијата на срце испишавме историја во кардиохирургијата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче, утрово беа во посета на пациентот Иван, на кој му беше трансплантирано срце.

Иван е во добра здравствена состојба и тој денеска заминува од Клиниката за Државна кардиохирургија на домашно лекување.

На 23 мај оваа година, за првпат во Македонија се изведе трансплантација на срце. Операцијата траеше 6 часа. Претседателот Заев му посака добро здравје истакнувајќи дека Иван е храбар човек.

„Ви посакувам добро здравје, вие сте храбар човек и имаме златни луѓе, здравствени работници кои се грижат максимално за нашите пациенти. Вие сте нашата гордост. Имаме вредни и учени здравствени работници. Правиме сѐ да им ги подобриме условите и да ги задржиме нашите лекари во јавното здравство. Нема повредна работа од еден спасен човечки живот", рече претседателот Заев.

Осврнувајќи се на досегашните достигнувања, претседателот Заев истакна дека во изминатите три години ги подобривме условите во над 30 јавно здравствени установи и инвестиравме во набавка на нова, современа медицинска опрема.

„Ги зголемивме и платите на лекарите специјалисти, на медицинските сестри, но и на помошно-техничкиот персонал во здравството. Со тоа, го подигнавме нивото на здравствената заштита за пациентите и овозможивме подобри услови за работа за нашите здравствените работници", истакна претседателот Заев и додаде дека во следниот мандат обезбедуваме уште повеќе инвестиции во здравството, за уште подобар здравствен систем.

Платите во здравството ги зголемуваме за 40 отсто до 2024 година, односно по 10 отсто секоја година. 33 милиони евра вложуваме во одделенијата за интензивна нега, за нивна модернизација и набавка на современа опрема.

„Ова е огромен успех за македонското јавно здравство. Со оваа интервенција испишавме историја во кардиохирургијата. Од срце се заблагодарувам на целото семејство на донорот Емилија Динева за алтруизмот и хуманоста ја ни ја покажаа на дело. Ни покажаа дека човекољубието е над сѐ. Горд сум на целиот медицински тим кој работеше на оваа операција. Покажавме дека знаеме и можеме. Направивме вистински пресврт во здравството. Срцето на Емилија сѐ уште чука, а екипата продолжува да се грижи максимално и понатаму за Иван", потенцираше Филипче.

Пациентот Иван кој доби орган беше избран од Националната листа за чекање за срце според медицински утврдени критериуми за совпаѓање кои ги изготви и со кои раководи Министерството за здравство.

Огромни шумски пожари во близина на Марсеј , илјадници евакуирани (ВИДЕО)

Околу 2.700 луѓе се евакуирани откако шумските пожари пустошат во близина на Марсеј во јужна Франција, соопштија пожарникарите на Твитер.

„По пеколната вечер, вкупно 1.800 пожарникари се на терен во борба против разорниот оган“, се вели во твитот на противпожарната служба.

Пожарот зафатил 1.025 хектари, но немало жртви меѓу локалното население, соопштија пожарникарите.

Шефот за противпожарна заштита Грегори Алионе изјави за FranceInfo дека голем дел од пожарот е под контрола, но дека ќе потрае неколку денови додека не се изгасне целосно.

Од пожарот биле погодени околу 1.500 туристи, а цели кампови биле целосно уништени, изјави Алионе.

FranceInfo објави дека 468 лица биле спасени со чамци откако избегале од пожарот кон плажите.

Откриена е причината за страшната експлозија во Бејурт- вештачко ѓубре од руски брод

Руските медиуми објавија дека моќната и огромна експлозија во Бејрут во која загинале најмалку 100 луѓе е предизвикана од ѓубриво запленето од руски товарен брод пред шест години.

Бродот „Росус“ се вкотвил во пристаништето во Бејрут пред десет години, поради дефект, а бил на пат за Африка со 2750 тони ѓубриво базирано на амониум нитрат, јавува либанската медиумска куќа ЛБЦИ, без да открие кој е сопственик на бродот.

Руската медиумска група РБЦ известува дека бродот, кој пловел од грузиското пристаниште Батуми до Мозамбик, е во сопственост на рускиот државјанин Игор Гречушкин, роден во далечниот источен регион Хабаровск, со престој на Кипар.

Откако Росус запрел поради дефект, Гречушкин го напуштил бродот без да го плати својот екипаж, тврди РБЦ, повикувајќи се на членовите на екипажот.

Според LBCI, опасната стока потоа се растоварила во магацин, каде останал со години. Пожарот што избувнал во магацинот поради прегревање на хемикалиите предизвикале експлозија во која беа уништени делови од градот.

Цариниците со години предупредувале дека ѓубривото е складирано непрописно и дека треба да се дислоцира од населената четврт, но безуспешно , изјави денеска шефот на царинската управа на пристаништето во Бејрут.

Досега загинале над 100 луѓе , а над 5000 се повредени во страотната експлозија.

Турист седнал врз статуата „Паулина Боргезе“ во Италија и по грешка ѝ ги скршил прстите

Италијанските власти соопштија дека туристот сакал да се фотографира седејќи врз скулптурата на венецијанскиот вајар Антонио Канова, а при обидот да стане, тој го оштетил уметничкото дело и си заминал како ништо да не се случило.

Турист од Австрија бил уапсен во Италија, бидејќи бил фатен на безбедносната камера како седнува врз статуата „Паулина Боргезе“ во музејот Гипсотека Кановијана во Посањо и како ненемарно ѝ ги крши прстите на скулптурата стара повеќе од 200 години.

Италијанските власти соопштија дека туристот сакал да се фотографира седејќи врз скулптурата на венецијанскиот вајар Антонио Канова, а при обидот да стане, тој го оштетил уметничкото дело и си заминал како ништо да не се случило.

Сè уште не е завршена проценката на штетата на скулптурата која е извајана во периодот помеѓу 1804 и 1808 година.

притисни ентер