Заев: Го повикувам Мицкоски да не го доведува во опасност јавното здравје

Премиерот Заев одговараше на новинарски прашања по одржаната седница на Советот за безбедност од страна на претседателот Пендаровски.

На прашањето дали ќе се воведе вонредна состојба:

Заев: Мислам дека сè беше кажано, но еве ќе се обидам само да дополнам за да се знаат убаво и чисто ставовите, а верувам дека една реченица многу ќе разјасни. Вонредна состојба нема врска со полициски час или карантин, значи не ни треба вонредна состојба за да Владата прогласи полициски час, не ни треба вонредна состојба за да прогласиме карантин на град, меѓуградско контактирање, вонредна состојба.

Тоа заради јавноста, знам дека вие знаете новинарите, заради граѓаните да знаат убаво е прашањето, вонредна состојба обично се носи кога треба брзи реакции, брзи одлуки или слично. Парламентот работи и функционира, мене ме плаши неотворената можност за онлајн работа на Парламентот, заради тоа што како што имам информации, можеби не ми се точни, до сега од конституирањето на Парламентот до денеска имаме 10% заразени или во самоизолација или членови на семејствата на пратениците заразени, сите заедно некој 10%. Ова го кажувам дека допрва доаѓа крајот на есента почетокот на зимата и имајќи го сето тоа предвид, јас очекувам дека сегашната законска регулатива посебно со Законот од вчера, донесен е и Законот за кредитот со Светската Банка. Донесен е, верувам и сето она што претставува наша законска регулатива, согласно која како Влада носиме одлуки, верувам дека и ребалансот на Буџетот ќе биде донесен до крајот, заради економскиот аспект на кризата, но и заради здравствениот аспект, којшто е вграден во самиот ребаланс на Буџетот. Ќе имаме доволно широчина, како еден од тие којшто ја претставува институцијата, тоа е Владата со право да побарам вонредна состојба, јас не гледам како што и претседателот не гледа потреба од вонредна состојба, секогаш и во минатото потенциравме убаво е Парламентот да се конституира, убаво е Парламентот да работи, Парламентот е конечниот и најголем гарантор на слободите и правата, кој што е очите на јавноста, гласот на граѓаните или слично и треба да функционира, но поентата ми е вонредна состојба е сосема различно од полициски час или од карантин, вонредна состојба се носи заради поефикасно носење на одлуки.

На прашањето дали Владата калкулира со здравствените мерки заради економија:

Заев: Еве вака, јас ќе кажам и ќе оставам на министерот за здравство да дообјасни, Владата ја слуша комплетно Комисијата за здравствена заштита и министерот Венко Филипче кој што работат, ако тие предложат ние ќе постапиме.

Двајт Хауард: Бен Симонс е младиот Леброн Џејмс

Популарниот Супермен новиот центар на НБА лигашот Филаделфија Двајт Хауард упати пофални зборови за својот млад соиграч Австралиецот Бен Симонс.

Бен е извонреден млад плејмејкер, поточно Point Forward",кошаркар кој некогаш студираше на престижниот ЛСУ Универзитет.

Неговите играчки квалитети никогаш не биле спорни но сега неговиот нов соиграч центарот Двајт Хауард го спореди со никој друг туку со големиот Леброн Џејмс.

„Бен Симонс е младиот Леброн Џејмс. Тој може да биде еден од најдобрите кошаркари на сите времиња.Обожувам да го гледам додека игра, сакам колку е несебичен и колку може да биде лош за другите тимови. Тој се уште се развива и тоа луѓето лесно го забораваат, изјавил Двајт Хауард.

Популарниот Супермен неодамна стана нов член на Филаделфија со порака дека само Док Риверс вистински сакал да го ангажира.

Српската влада ја повлече одлуката за повлекување на црногорскиот амбасадор од Белград

Српската влада, по вечерашниот состанок кај претседателот Александар Вучиќ, се предомисли и ја повлече одлуката за протерување на црногоскиот амбасадор во Белград, Тарзан Милошевиќ.

Премиерката Ана Брнабиќ, која заедно со министерот за надворешни работи никола селаковиќ, беа кај претседателот, изјави дека таа заедно со владата и целата србија, комплетно се согласуваат со изјавата на амбасадорот Владимир Божовиќ.

Црна гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ, поради неговите изјава дека одлуката на подгоричкото собрание од 1918 година, за припојување на земјата кон кралството на СХС, била ослободување на Црна Гора и ја одразила слободната воља на црногорскиот народ.

Фото: Шерон Стоун со чудни модринки по нозете

Холивудската актерка Шерон Стоун отсекогаш го привлекувала вниманието на јавноста секако со својот беспрекорен изглед и стајлинг.

Но, сега 62 годишната ѕвезда ги изненади фановите со чудна фотка. Стоун уште еднаш покажа дека на социјалните мрежи воопшто не им робува на трендовите, да се објават фотографии на кој изгледате совршено, актерката редовно објавува фотографии на кои е без шминка и е во опуштено издание.

И во седмата деценија од животот Шерон изгледа одлично, сепак сега фановите се изненадени од нозете на атерката , тие на сликата излгедаат полни со модрици и рани. Никој не знае зошто актерката има повреди на нозете.

Без разлика на се Шерон за фотката доби илјадници лајкови и одлични коментари.

-Мојот пријател и брилијантен стилист ми го испрати ова денес. Не само што сум восхитена, туку сим и благодарна што и со 62 години и понатаму се занимавам со моделинг. Ви благодарам на сите што годинава ме ангажиравте, истакна Шерон Стоун во својата последна објава.

притисни ентер