За пожарот во тетовската модуларна болница наскоро ќе има обвиненија

Обвинителството подготвува обвинение за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој пред осум месеци,настрадаа 14 лица..

Предистрагата за пожарот во тетовската модуларна болница е завршена, потврдија за Канал 5 од Јавното обвинителство и наскоро ќе биде поднесено обвинение. Според неофицијални информации кривична одговорност е лоцирана во здравствената установа како и кај три одговорни лица во болницата. Од Обвинителството потврдуваат дека наскоро ќе има обвинение, но против кого и колку лица ќе се знае кога ќе биде изработена јавнообвинителската одлука.

„Лоцирана е одредена одговорност. Реферирано е во државното јавно обвинителство и обвинителниот акт е во завршна фаза, а кога ќе заврши ќе бидат објавени информациите за јавноста за лицата за кои е утврдена одговорност. Наскоро ќе биде поднесено обвинение.,велат од Обвинителството.

Додека траеше предистрагата беа сослушани сведоците на настанот, како и одговорните лица во болницата. Извештајот на крим техничарите кој беше готов еден месец по несреќата покажа дека пожарот болница настанал како последица од куса електрична врска преку висок преоден отпор во приклучниот кабел на дефибрилатор со кој се вршела реанимација на пациент во една од болничките соби. Во истрагата покрај 5-темина обвинители, беа вклучени и германски истражители чиј извештај обвинителството го доби годинава во јануари. Деталите од документот не беа објавени во јавноста, но делови од него, според обвинителите, се поклопуваат со сознанијата на македонските крим-техничари.

Дел од предметот се и видео - снимките од ЈЗУ Клиничка болница во Тетово, од и околу болницата, околните деловни објекти, станбени згради, куќи, како и видео-материјал објавен, од поединци но и од социјалните мрежи.

Пожарот, во кој изгореа 14 лица, 12 пациенти и две лица придружба, се случи вечерта на 8 септември лани.

Утре попладне и за време на викендот пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Под влијание на влажна и нестабилна маса утре попладне и за време на викендот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (за кратко време поголема количина), силни електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град.

И во Скопската Котлина за време на викендот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, повремено и во форма на краткотрајно невреме.

Во случај на појава на електрични празнења од УХМР препорачуваат поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Без вода неколку улици во Центар

Без вода денеска ќе бидат дел од корисниците на улица „Киро Крстевски Платник" до „Коста Неделковски", „Златко Шнајдер" и уметничкото училиште во Општина Центар.

Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти ЈП „Водовод и канализација" – Скопје, е поради уличен дефект на водоводна цевка Ф 80мм. на улица „Златко Шнајдер" крстосница со „Киро Крстевски Платник".

Турција не се откажува од блокирањето на влезот на Финска и Шведска во НАТО

Турски, шведски и фински дипломати преговараа пет часа за противењето на Анкара да се приклучат Шведска и Финска во НАТО. 

Портпаролот на турскиот претседател Реџеп Tаип Ердоган, Ибрахим Калин изјави дека процесот на проширување на Алијансата со скандинавските земји не е можен додека не се отстранат безбедносните грижи на Турција.

притисни ентер