Вучиќ: Србија е подготвена на компромис, но нема да прифати сопствено укинување

Првиот вицепремиер во српската Влада Александар Вучиќ порача денеска дека Србија е подготвена на компромис во дијалогот за Косово, но дека нема да го прифати сопственото укинување и понижување, јави Танјуг.Вицепремиерот прес-конференција истакна дека на Белград на последната рунда преговори му е понудено „апсолутно ништо“.

Како што рече, Србија не може да прифаќа ништо, веќе да бара нешто за да има иднина и оти е подготвена и на тешки одлуки и да ја плати цената.

- Србија во поновата историја не се нашла во посложена ситуација кога станува збор за Косово, и порача дека Србија ќе прави компромиси, но дека ЕУ, САД и други мораат да покажат дека не сакаат понижување за Србија, рече Вучиќ.

Тој рече дека е подготвен, ако треба и „пеш да замине за Брисел за преговорите на 2 април“, но додаде дека за составот на српската делегација државното раководство ќе решава во понеделник.

- Бараме од ЕУ, без тешки зборови кон Приштина, да води сметка за Србија, за интересите на нашиот народ на Косово. Притисоците дека нечии политички кариери ќе бидат завршени - не водат кон ништо, рече Вучиќ.

извор: МИА

Вилијан нов член на Арсенал

По седум години во северен Лондон во тимот на Челзи, Бразилецот Вилијан ги смени клупските бои и стана член на лондонскиот ривал Арсенал.

Англискиот премиерлигаш Арсенал го потврди трансферот на 32 годишниот Бразилец.

Вилијан на Вембли стигнува како слободен фудбалер откако му истече договорот со Челзи.

Искусниот Бразилец со Арсенал потпишал тригодишен договор вреден 35 500 000 евра. Вилијан во Арсенал ќе игра за неделна плата од 244 000 евра.

Вилијан за Челзи каде стигна во 2013 година одигра 339 средби на кои постигнал 63 голови и остварил 56 асистенции.

Ердоган : Не сакаме ескалација , но Грција би можела скапо да плати

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска  ја предупреди Грција дека неговата земја ќе одговори на каков било напад врз нивниот истражувачки брод Орус Реис во источниот Медитеран, по расправијата меѓу двете членки на НАТО.

Турција и Грција се расправаат за територијалните води чии морски длабочини се богати со енергенси, а тензиите се зголемија во понеделникот кога Анкара испрати истражувачки брод во спорниот дел на Медитеранот, придружен со воени бродови.

Обраќајќи им се на новинарите во Истанбул, Ердоган денеска рече дека едно од воените бродови што го придружувал Орус Реис - Кемал Реис - „одговори на неопходен начин“ на нападот на грчкиот брод во четвртокот.

„Ако тоа продолжи, тие ќе добијат одговор“, рече тој.

Вчера Ердоган предупреди на „високата цена“ што Грција ќе ја плати доколку Орус Рис биде нападнат.

Претходно во Женева, турскиот министер за надворешни работи рече дека неговата земја не сака ескалација на тензиите со Грција во источниот Медитеран, нагласувајќи дека Анкара ја смета Атина одговорна за тензиите.

„Не сакаме ескалација, но Грција треба да дејствува во согласност со здравиот разум“, рече турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на прес-конференција во Женева.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за спорот меѓу Турција и Грција во источниот Медитеран за време на вонредната средба во текот на денот.

Грчкиот министер ќе се состане и со државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува „Блиц“.

притисни ентер