Вонредна состојба во Кина поради 28 нови случаи на корона

Кинеска провинција, во која живеат повеќе од 37 милиони луѓе, денеска  прогласи вонредна состојба за да се запре ширењето на коронавирусот.

Од почетокот на пандемијата во 2019 година, Кина успешно го контролира ширењето на болеста, но најновите податоци за бројот на заразени доведоа до нови одлуки за локално затворање, ограничувања на патувања и тестирање на десетици милиони луѓе.

Во северните региони на земјата, повеќе од 20 милиони луѓе во моментот се опфатени со разни мерки за забрана.

Владата на северо-источниот регион Хајлонгџијанг, кој што има 37,5 милиони луѓе, прогласи вонредна состојба, предупредувајќи ги жителите да не ја напуштаат покраината освен ако има итни случаи и да откажат конференции и собири.

Оваа одлука е донесена врз основа на 28 нови случаи на ковид-19, вклучувајќи 12 асимптоматски.

Како резултат на појавата на новоинфицирани лица, од понеделник е на сила затворањето во градот Суихуа, а властите најавија рестриктивни мерки за помалите околни области.

Во другите градови во провинцијата, местата за забава се затворени, објавија државните медиуми.

Иако бројот на заразени е мал во споредба со другите земји, Кина сè уште се обидува да го спречи ширењето на вирусот, особено поради скорешната прослава на кинеската Нова година, кога стотици милиони луѓе планираат да патуваат.

Се стравува дека овие нетрпеливо очекувани патувања, кои често се единствената можност за семејни собири, ќе бидат забранети доколку не се стави заразата под контрола.

Кинеската национална комисија за здравство денеска објави 115 нови случаи на коронавирус.

Во провинцијата Хебеи има 90 заразени, па властите минатата недела започнаа масовно тестирање и одлучија да ги затворат и прекинат сообраќајните врски, училиштата и продавниците во градот Хебеј Шиџијажуанг, новиот епицентар на епидемијата.

Соседниот град Ксингтаи, во кој живеат 7 милиони луѓе, е под блокада од минатиот петок.

Русите го слават Богојавление со нурнување во ледена вода (ВИДЕО)

Православните христијани на далечниот исток на Русија го слават Богојавление со нурнување во ледена вода.

На денешниот празник, Русите три пати влегуваат во водата , мислејќи дека се чистат од гревовите. На 18ти јануари, денот пред Водици тие постат.

Капењето во осветените води се практикува од времето кога Исус Христос бил крстен во реката Јордан.

Денеска се затвори ковид-центарот на Kлиниката за уво, нос и грло

По вчерашното затворање на ковид – центарот на Oчната клиника, денеска се затвораи  ковид-центарот на Kлиниката за уво, нос и грло.

Четирите пациенти сместени во оваа клиника ќе се преместат во друга. Затворањето доаѓа откако се бележи намалување на бројот на хоспитализирани пациенти.

Според денешните извештаи, во ковид-центрите во Скопје се сместени 283 пациенти, а во болниците во цела држава се хоспитализирани 359 пациенти бројот на слободни кревети,пак, изнесува 621.

Независни експерти со критики кон Кина и СЗО за бавниот одговор на пандемијата

Независен одбор на експерти во денешниот извештај објавиле дека кинеските власти можеле да воведат поостри здравствени мерки во јануари ,а СЗО за прогласување глобална вонредна состојба дури на 30 јануари.

Експертите предводени од поранешната премиерка на Нов Зеланд,Хелен Кларк и поранешната претседателка на Либерија, Елен Џонсон Сирлиф, во прелиминарниот извештај изјавиле дека „глобалниот систем за предупредување за пандемија не е погоден “.

„Светската здравствена организација не беше во можност да ја заврши работата“, додава.

„Она што на Комитетот му е јасно е дека локалните и националните здравствени власти во Кина беа во можност да применат поостри мерки за јавното здравје во јануари“, се вели во извештајот, повикувајќи се на појава на новиот вирус во градот Вухан во провинцијата Хубеи.

Одборот додава дека кога се појавиле докази за пренесување од човек на човек, „во премногу земји, тој сигнал бил игнориран“.

Исто така, се наведува дека се поставува прашањето зошто Комитетот за вонредни состојби на СЗО не се состанал до третата недела од јануари и не прогласил меѓународна вонредна состојба до вториот состанок на 30 јануари 2020 година.

"Иако терминот пандемија не е употребен или дефиниран со Меѓународните здравствени регулативи (2005), неговата употреба служи за привлекување внимание на сериозноста на здравствениот настан. СЗО го употреби терминот дури на 11 март", се вели во извештајот.

Комитетот на експерти повика на „глобална реконструкција“ и рече дека препораките ќе бидат дадени во финалниот извештај до министрите за здравство во мај.

притисни ентер