Волонтирањето во Македонија е се попопуларно

Младите во Македонија се почесто волонтираат и се приклучуваат во волонтерските организации, а се зголемува и бројот на луѓе од нашата земја кои се пријавуваат за волонтирање во странство.

Преку организациите овозможено им е волонтирање во различни земји низ Европа, па на тој начин младите се запознаваат и со културата и јазикот во државата во која се ангажирани.

Зошто е добро да се волонитра, е прашање на кое не може да се даде еден одговор, а од волонтерските здруженија сметаат дека човекот треба да даде дел од себе за општеството во кое живее.

„Волонтирањето е неисцрпен извор на инспирација, нови познанства и пријателства. Знам дека многу млади се активни и се надевам дека поголем дел од нив ќе се вклучуваат што повеќе во волонтерски активности. Сметам дека човекот треба да посвети дел од своето време за општеството“- Андреј Наумовски, волонтерски центар-Скопје.

На младите волонтери им е потребен лидер кој ќе биде посветен и ќе ги насочи за нивните обврски. Проблем може да настане, сметаат познавачите на оваа дејност, во моментот кога во граѓанските организации има многу волонтери, но нема кој да ги води.

„Секој волонтер бара внимание. Треба да има волонтерски координатор во секоја организација кој ќе врши координација. Најчестата грешка што се прави е кога имаме наплив на волонтери и нема кој да ги менаџира“.-Златко Талевски, МКЦ Битола.

Освен испраќање на волонтери од Македонија во странство, и нашата земја е популарна за волонтирање на млади луѓе кои доаѓаат од различни европски држави како Турција, Финска, Франција, Белгија, и Германија, кои остануваат и до една година во Македонија.

Дека волонтерството е благородна дејност покажува и примерот за учениците волонтери од Тетово, кои собраа свои средства за реновирање на детското одделение во Клиничката болница во градот под Шара.

Се проценува дека околу 15 отсто од работоспособното население е вклучено во одредена неформална волонтерска активност, која не подразбира злоупотреба на трудот или неплатена работа.

Ќерката на Мадона, Лурд, тврди дека е проколната во љубовта

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Таа исто така многу рано влезе во светот на музиката, а кариерата ја гради под уметничкото име Лолахол, иако е многу поуспешна во светот на манекенството.

Зад себе веќе има неколку неуспешни љубовни врски кои го привлекоа вниманието на јавноста, а Лурд вели дека за неа љубовта е проклетство.

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Со години се шпекулира дали и се допаѓаат мажи или жени, а сега таа одлучи да стави крај на таа приказна.

- Би рекла дека мојот најголем грев е што сакам момчиња. Тоа е такво проклетство. Јас сум болно стрејт, тоа е ужасно. Посакувам да не беше така, но за жал, ова се картите што ги добив – изјави таа во интервју за „The Face“.

Летонија има нов претседател, тој е деклариран геј

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичс, беше избран во парламентот за нов претседател на земјата.

Шефот на латвиската дипломатија од 2011 година, 49-годишниот деклариран хомосексуалец ќе го замени Егилс Левитс, кој одлучи да не се кандидира за втор мандат.

„Ќе направам се за да ја направиме нашата земја просперитетна и безбедна“, рече Ринкевичс по гласањето во парламентот. Ринкевичс јавно се изјасни како геј во 2014 година. Тој беше првиот политичар во Латвија што го стори тоа. Летонскиот претседател има главно церемонијална улога.

Летонија е членка на ЕУ и НАТО и силно ја поддржува Украина во војната против руската агресија и нејзиниот пристап во ЕУ и НАТО. Украинскиот претседател Володимир Зеленски му честиташе на Ринкевичс за неговиот избор, велејќи дека тој е „вистински пријател на Украина“.

Летонија ќе биде во добри раце во следните четири години“, рече Левитс по изборот на неговиот наследник. Пред да стане министер за надворешни работи, Ринкевичс работеше како надворешнополитички аналитичар за јавното радио Латвијас Радио, а потоа работеше во Министерството за одбрана и Кабинетот на претседателот, пренесе Индекс.хр.

Огромен интерес за најскапиот телефон од „Google“

„Google Pixel Fold“ сега е подготвен за претпродажба, но изгледа дека топ моделот со 512 GB простор официјално го нема на залиха во САД.

Моделот со 512 GB е достапен само во обсидијан црна боја и покрај цената од 1.919 долари (1.899 евра), се чини дека е моделот што предизвикува најголем интерес кај купувачите.

Официјалната продавница на „Google“ сè уште го има на залиха „Pixel Fold“ од 256 GB во обсидијан и порцелан.

„512 GB Pixel Fold“ сè уште е достапен за нарачка однапред во ОК, Германија и Јапонија. Телефонот ќе биде пуштен во продажба на 27 јуни.

За потсетување, првиот телефон на „Google“ на преклопување – „Pixel Fold“ - се напојува со чипот „Tensor G2“, истиот процесор кој ја напојува серијата „Pixel 7“ и има импресивен систем со три камери на задната страна.

притисни ентер