Во Словенија опаѓа бројот на заразени , владата се подготвува по Велигден да укине некои од мерките

Бројот на новозаболени од коронавирус во Словенија се зголеми за 38, а сега има вкупно 1.059 се заразени со „Ковид-19“, објави денеска  словенечката влада, што се чини дека укажува на опаѓачки тренд на дневниот раст.

Бројот на хоспитализирани пациенти се зголемил за шест во понеделникот односно 114 во болниците, од кои 30 во одделите за интензивна нега.Бројот на смртни случаи заразени со коронавирус остана ист, 30 лица.

Вчера четворица пациенти се отпуштени од болница, а вкупно 102 се сметаат за закрепнети и здрави. Биле спроведени 1067 нови тестови.

Сето ова се чини дека е индикативно за трендот на намалување на дневниот пораст на нови случаи, поттикнат од острите ограничувања, поради што владата размислува за рестартирање на производството во некои индустриски сектори по Велигденскиот понеделник, доколку граѓаните продолжат доследно да се држат до нив.

"Важно е да ги задржиме ограничувањата и за време на велигденските празници. Нека Велигден биде знак за нов почеток, враќање на здравјето и намалување на кривата на заразените. ", рече на прес-конференција владиниот портпарол Јелко Кацин.

„Со мерките и ограничувањата што досега ги воведовме, постигнавме добри резултати и можеме да го споредиме одговорот на нашиот здравствен систем со најдобрите во светот, затоа сум особено благодарен на нашите здравствени работници “, рече министерот за здравство Томаж Гантар.

Како што рече на истата конференција министерот за труд, семејство и социјални работи Јанез Циглер Кинг, владата ќе се обиде да земе предвид некои од барањата на унијата во вториот антикризен пакет, што треба да се случи до крајот на месецот.

Ова важи, на пример, за можноста невработените во службите за вработување кои веќе немаат право на бенефиции за невработеност, можат да имаат право на тоа за време на епидемијата. Ова би важело и за т.н. вработените во несигурни форми на вработување, т.н. работници на дело, инвалидни лица и други работници со скратено работно време.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер