Во скопски Расадник ќе има згради, но ќе се овозможи хуман живот, тврди жири-комисијата

На повидок ли е конечно решение за Расадник?

Наместо 99те згради на поранешниот градоначалник Темелковски кои ги дигнаа на бунт граѓаните на Кисела Вода, во Расадник, со новиот ДУП приоритет ќе биде хуманото живеење, вели градоначалникот на Кисела Вода – Орце Ѓорѓиевски. Тој додаде, според идејните решенија од меѓународниот конкурс кој го распиша општината за оваа градска четврт, станбените капацитети, во однос на предлогот од 2020 година ќе бидат намалени за 80 проценти, односно од еден милион м2 станбена површина, на речиси 200.000 м2, а зеленилото ќе се зголеми за 10 пати, ...

-Ако 80% е намалена површината, тогаш може да земете во предвид дека 80% би имало помалку згради, од тоа што се предвидувало. Еве јас да бидам попрецизен, јас не кажувам бројка, но кажувам дека една нова идеја и еден нов концепт победи. Сите денес изложени решенија, на кои што можете да видите и самите имаат над 100.000 м2 зелена површина, односно, Кисела Вода и Скопје добиваат нов градски парк.- Орце Ѓеорѓиевски – Градоначалник на Кисела Вода

Претседателот на жири-комисијата и декан на архитектонскиот факултет во Скопје – Огнен Марина посочи дека во изготвувањето на ДУП-от ќе се земат во предвид најдобрите работи од сите пет решенија. Колку згради би имало во Расадник засега не се знае, но деканот посочи дека местото нема да се прави една голема спална соба во која не е предвидена социјална инфраструктура во која граѓаните ќе останеле без дополнителни квалитети на живеење.

-Не се работеше, ниту пак се оценуваше, ниту пак некој ги броеше зградите поединечно, не се работи за бројот на згради, туку се работи за мерката, што треба да биде достигната таму, односно, човекомерноста на решението. Сега имаме решенија кои што ги предвидуваат сите овие идни ситуации, па во едното решение имаме дури две градинки предвидени, имаме основни училишта, имаме комерцијални програми имаме општествени програми и сето она што го чини урбаното живеење поквалитетно.- Огнен Марина – Декан на архитектонски факултет во Скопје

На конкурсот има две прво наградени решенија, едното е на архитекти од Грција, а другото од Хрватска. Трети завршија Литванците, а општината се решила да го откупи и решението на нашиот меѓународен балкански универзитет, но секако, инспирацијата најмногу ќе се црпи од првонаградените идеи. ДУП-от ќе почне да се изготвува на почетокот на 2024 година, кога на тендер ќе се избира и планерската куќа.

Десетици слонови угинаа во националниот парк Хванге во Зимбабве поради климатските промени

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за наводнување

Сезонскиот Ел Нино, кој предизвикува потопло и суво време во текот на целата година, е влошен од климатските дефекти, велат научниците, што е причина за загриженост на тековните разговори за климатски акции КОП28 во Дубаи.

-Се потпираме на вештачка вода, бидејќи нашата површинска вода се намали. Бидејќи слоновите зависат од вода, повеќе од нив умреа, изјави главниот еколог на Зимпаркс во националниот парк Хванге, Дафин Мадламото.

Во Хванге живеат 45 илјади слонови, а на возрасен слон му требаат 200 литри вода дневно. Но, како што изворите на вода се намалуваат, пумпите со соларна енергија во 104 бушотини или бунари не можат да црпат доволно вода./МИА

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми.

-Ова е провокација. Франција треба да знае дека не и прави добро на Ерменија, туку и штети, изјави Ердоган на новинарите на враќање од посетата на Грција.

Според него, „ерменската влада треба да учи од своето неодамнешно искуство и да не подлегнува на овие провокации“.

-Би било во интерес на Ерменија да ја искористи можноста за мир и да не падне во замката поставена од земјите што ја доведуваат во заблуда, рече Ердоган.

За време на 44-дневниот конфликт, Азербејџан го врати Карабах по речиси 30 години ерменска окупација.

-Мирните односи со Азербејџан би биле најдобрата опција за Ерменија. Оние кои ѝ ставаат оружје во рацете ќе ја остават Ерменија сама во тешки времиња, додаде Ердоган. /МИА

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за малцинствата

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Украинскиот парламент денеска одобри три нацрт-закони потребни за почеток на преговорите за пристапување на Украина во Европската унија, вклучително и еден за правата на националните малцинства, експресно барање на Унгарија, која се противи на кандидатурата на Украина за ЕУ, соопштија официјални лица.

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Будимпешта се судри со Киев поради, како што вели, ограничувањата на правата на етничките Унгарци во западна Украина, особено во образованието.

Останатите два усвоени нацрт-закони се однесуваат на зголемување на персоналот на Националното биро за антикорупција и давање дополнителни овластувања на Националната агенција за спречување на корупцијата во врска со инспекциите на имотот.

-Украинскиот парламент штотуку усвои три од четири закони со уставно мнозинство, идентификувани од Европската комисија како неопходни во нејзиниот извештај за проширувањето на ЕУ, рече вицепремиерката Олга Стефанишин во анексот.

Таа додаде дека четвртиот услов, закон за лобирање, бил одобрен од владата во вторникот.

Следната недела 27-те национални лидери на земјите од ЕУ треба да одлучат дали ќе ја прифатат препораката на Европската комисија за упатување покана до Киев за почеток на официјални преговори за членство во ЕУ. Сепак, секоја таква одлука бара едногласна поддршка.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан постојано изјавува дека неговата земја нема да го поддржи предлогот на Европската комисија во сегашната форма. /МИА

притисни ентер