Во Медитеранот исчезна брод со 500 мигранти

 Брод со 500 мигранти, меѓу кои и новороденче и бремена жена, исчезна во Средоземното Море, објавија денеска две хуманитарни организации.

Групата „Аларм телефон“ која ги прифаќа повиците од загрозени бродови со мигранти, соопшти дека изгубила контакт со бродот пред два дена. Во моментот на повикот, бродот имал дефект на моторот, и бил лоциран на 320 километри северно од либиското пристаниште Бенгази и повеќе од 400 километри од Малта или јужниот италијански остров Сицилија.

Италијанската невладина организација „Имрџанси“ (Emergency) вчера соопшти дека нејзиниот брод „Лајф супорт“ (Life Support) и бродот „Оушн викинг“ безуспешно ја пребарувале областа 24 часа.

Потрагата продолжува, соопшти денеска Здружението за итни случаи.

Италијанската крајбрежна стража вчера извести за спасување на 423 односно 671 мигрант во две одделни операции во италијанските води, а „Аларм телефон“ тврди дека тие операции не се поврзани со исчезнатиот брод.

Во третата операција, германската хуманитарна организација „СОС Хјуманити“ (SOS Humanity) соопшти дека танкерот спасил 27 мигранти и илегално ги вратил во Либија.

Повеќе од 47.000 пристигнувања на бродови со мигранти се потврдени од почетокот на годината до денес, два и пол пати повеќе од 18.000 во истиот период во 2022 година. /МИА

Здравко Чолиќ го слави својот 72 роденден: Енергијата не соодвествува со годините

Здравко Чолиќ денеска го слави својот 72 роденден.

Иако е во осмата деценија, неговата енергија не соодветствува со изводот на родените, како што покажа на неодамнешниот концерт во Тузла.

Роден е во Сараево во скромно семејство, а со децении е една од најголемите музички ѕвезди на овие простори.

Иако жените лудуваа по Чола, тој никогаш не го привлече вниманието на јавноста со љубовните врски.

Тој веќе подолго време е во брак со Александра која не се појавува со него во јавност, а имаат две ќерки.

Украина: Секогаш знаеме каде се Путин и Пригожин, ги следиме во реално време

Воената разузнавачка служба на Украина во реално време го следи местото каде се наоѓаат Владимир Путин и основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, изјави портпаролот на службата.

Андриј Јусов рече дека „и покрај сите обиди и напори да се сокријат овие информации“ и наводната употреба на „различни технологии, вклучително и употребата на двојници“, Русија не успева да ги скрие локациите на Путин и Пригожин.

Што се однесува до нивното место на живеење, се разбира дека знаеме каде се тие во секое време“, изјави Јусов за Киев пост. „Путин е чуван, тој е добро чувана личност. Пригожин не е таков и тој се однесува можеби најслободно меѓу рускиот естаблишмент. Сите овие информации ни се познати нам и на нашите партнери и често се следат во реално време“, додава тој.

Тој вели дека во моментов Украина нема желба или намера да го убие ниту Пригожин, ниту Путин. „Во однос на приоритетните цели, сите воени злосторници мора да бидат казнети“, рече тој.

„Како цивилизирана земја, Украина е заинтересирана казнувањето на воените злосторници во рамките на меѓународното право пред меѓународен суд. Во овој контекст, приоритет број еден за Украина и Централната разузнавачка агенција е навистина да го доведат Путин до Хаг на судење пред овој суд“, заклучи тој, пренесе Индекс.хр.

„WhatsApp“ тестира интересна опција за „Android“

„WhatsApp“ е во фаза на тестирање на функцијата за споделување екран, која црпи инспирација од платформите „Zoom“ и „Microsoft Teams“.

Според веб-страницата „WABetaInfo“, функцијата ја снима и прикажува содржината на екранот на корисникот што се споделува со лицето на другиот крај на видеоповикот.

Оваа опција се прикажува како нова икона на телефонот со стрелка која покажува настрана од уредот. По притискање на новото копче, се појавува порака со која го прашува корисникот дали сака да започне да снима или прикажува содржина на „WhatsApp“.

Пораката е придружена со известување дека „WhatsApp“ ќе има пристап до која било лозинка, фотографија или детали за плаќање прикажани на овој начин. Ако корисникот се согласува со ова, тој може да кликнете на „ Start now “. Споделувањето екран може да се прекине во секое време.

Споделувањето екран моментално е достапно само за избрани тестери на „Android“, но би требало да стане достапно за повеќе корисници во наредните недели.

притисни ентер