Во Кривичен продолжува судењето за „Таргет-Тврдина"

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за аферата за прислушувањето, познат во јавноста како „Тврдина-Таргет".

На претходното рочиште свои искази дадоа неколку сведоци, кои зборуваа околу поддршката од надвор во системите за следење на комуникации, односно за формирање на Комисијата за поништење на опрема на УБК.

Обвинети во овој предмет се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска и неколку вработени во поранешното УБК кои се товарат за нелегално прислушување на над четири илјади телефонски броеви во периодот меѓу 2008 и 2015 година.

Судскиот процес го води судијата Џенета Бегтовиќ, додека обвинението е застапено од обвнителската тројка Трајче Пеливанов, Ленче Ристовска и Артан Ајро.

Судењето по предметот „Таргет-тврдина" е започнато на 22 декември 2017 година и се наоѓа во фаза на доказна постапка. /МИА

Две песни на Горан Бреговиќ се најдоа во новиот филм на Борат(ВИДЕО)

Во продолжението на Борат, има две композиции од Горан Бреговиќ.

Веќе во самиот вовед се појавува композицијата Едерлези, која претходно и беше позната на публиката од филмот ,,Дом за бесење” од Емир Кустурица. Покрај тоа, во филмот може да се слушне и композицијата на Бреговиќ, Калашников, направена за еден од филмовите на Кустурица, Андерграунд.

Песната Калашников, како што еднаш рече Бреговиќ, е напишана во кујна во српскиот град Владичин Хан, каде тој често одел на работа со својот тим музичари. „За среќа, тие песни не мирисаат, бидејќи таму се готвеше овчо месо “, рече Бреговиќ за време на телевизиско интервју.

Музиката на Бреговиќ се појави и во првото продолжение на Борат, во 2006 година.

Инаку, новото продолжение на Борат излезе на 23 октомври, и го привлече вниманието на јавноста со видеото од Руди Џулијани, поранешен градоначалник на Њујорк, и денес личниот адвокат на Доналд Трамп, кој падна на измамата на Саша Барон Коен и беше фатен со рака во панталоните во хотелска соба со млада бугарска актерка која игра репортерка во филмот на Борат.

Џулијани и неговата сопруга, снимени со скриени камери, конечно ги прекинува Борат кој влегува во собата и почнува да вика дека има 15 години и дека тој е премногу стар за неа. Џулијани брзо седнува и се чини запрепастен од присуството на Коен.

„Зошто сте облечени така? Го прашува Џулијани. "Таа е мојата ќерка. Те молам земи ме наместо неа", одговара Борат. „Не ја сакам“, одговори Џулијани, кој потоа го напушта станот.

Во вчерашниот твит, Џулијани, без доказ, тврди дека „снимката на Борат е целосна измислица“.

Филмот вклучува и сцена во која Борат влегува на конзервативен митинг во костумот на Трамп.

Муслиманскиот совет во Франција:Муслиманите не се прогонети

Лидерот на Францускиот совет за муслиманска вера (ЦФЦМ), Мохамед Мусауи оцени дека муслиманите во Франција не се прогонети и повика на бојкот по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за карикатурите на пророкот Мухамед.

„Франција е голема земја, муслиманските граѓани не се прогонувани, тие можат слободно да градат џамии и да ја практикуваат својата религија“, рече Мусауи, главниот соговорник на француската влада за исламски прашања.

"Знаеме дека промоторите на овие кампањи велат дека го бранат исламот и ги повикуваме муслиманите во Франција да бидат мудри. Сите кампањи за оцрнување на Франција се контрапродуктивни и создаваат поделби", додаде Мусауи, барајќи од „верниците да ги бранат интересите на земјата".

Говорот на францускиот претседател за време на националната почит кон професорот кој беше обезглавен за време на исламистички напад поради прикажување карикатури на пророкот Мухамед на час, го разбесни муслиманскиот свет. Емануел Макрон исто така вети дека Франција ќе продолжи да го брани објавувањето на овие карикатури во име на слободата на говорот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на бојкот на француските производи откако го доведе во прашање менталното здравје на Макрон.

Во врска со овие карикатури, претседателот на CFCM објасни дека „законот не обврзува да ги сакаме, дури ни дава за право да ги мразиме“. Тој рече дека ја поддржува позицијата на претседателот Макрон, кој повика „да не се откажува од карикатурите, сите карикатури, под притисок на терористите“.

Средба меѓу Емануел Макрон и претставниците на ЦФЦМ е закажана попладнево во Елисејската палата.

Филипче:Над 85 насто од починатите имале други коморбидитети

Да не се прават доктори тие што не излегле од канцеларија, вака денеска одговори првиот човек на Комисијата за заразни болести по обвинувањата на адреса на Комисијата..

Министериот Филипче очекува состојбата да се подобри со новите мерки кои треба да ги донесе Собранието, засега вели не се планира полициски час.

„Се соочуваме со еден многу силен бран на вирусот, ситуација која значајно ги оптоварува сите сегменти во здравствениот систем, од лабораториските капацитети, тестирањата, болничките капацитети, сместувањата на пациентите. Ова е ситуација која ја очекувавме, се најавуваше не само кај нас, туку и во многу други земји во регионот, во Европа гледаме што се случува, во сите други земји пртактично сличната ситуација и сличните проблеми и предизвици. Мора граѓаните да покажат свесност, да ги почитуваат мерките, пакетот на мерки кој е сега веќе на сила, дополнително со овој пакет кој утре треба да помине со измената на Законот за заштита на населението за заразни болести, верувам дека доколку доследно се почитува ќе даде соодветни резултати", изјави Филипче.

Тој инфомираше дека во однос на капацитетите на болниците, во модуларната болница до Инфективната клиника веќе се сместуваат пациенти, тука се уште има слободни кревети, меѓутоа и тој капацитет забрзано се пополнува.

„Имајќи го тоа во предвид, направивме план за обезбедување дополнителни болнички капацитети, најпрво во болницата во Козле - 40 кревети за кои има кадар кој таму може да работи, зајакнат со колеги од Инфективната клиника, една колешка е веќе таму и практично ја организира работата и подготовката на целокупните капацитети. Уште две одделенија се подготвуваат во ГОБ „8 Септември", со кадарот кој таму работи и до крајот на денот треба тој план да го заокружиме за да биде подготвен и тој дел. Се надевам дека ќе се најде соодветен начин да не се загрози останатиот дел од работата. Исполнети се болничките инфективни одделенија и во другите градови, со Куманово комуницираме и се праќаат пациенти во Скопје, во Штип се прави комуникација со болницата во Кочани за сместување на пациенти. Во болницата во Струмица во текот на овие следни два-три дена ќе се обезбеди целосно функционирање на новиот крак, каде има практично и централен довод на кислород и тука ќе може да бидат сместени вкупно 100 пациенти, во моментов има 20-тина на инфективниот оддел и околу 15 на одделот за интерни болести", рече министерот Филипче и додаде дека дополнителен капацитет во болницата во Битола се обезбедува на интерното одделение, исто така и во болницата во Прилеп. Во Охрид се менаџира со интерното одделение. Тука има слободни кревети, нешто поголем број на исписи имаше во болницата во Гостивар и одделението таму е полупразно, значи може да се сместуваат пациенти доколку треба. Во Тетово на располагање се дополнителен број од 100-тина кревети, во моментот се сместени 26 пациенти.

Министерот Филипче истакна дека важен е кадарот и се мобилизираат лекарите интернисти од болниците за да може да помогнат во лекувањето на овие пациенти, а тука кај нас во клинички центар за поддршка на Инфективната клиника, повеќе клиники од интерните гранки, како и Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, кој практично огромен број од кадарот го намени да биде на помош на колегите на Инфективната клиника.

„Денеска имавме состанок со претседателката на Лекарската комора и претставникот на приватните лекари во рамки на ЛКМ и за среда закажавме состанок со сите приватни интернисти во државата, кои имаат договор со ФЗОМ, вкупно се 56 од кои половина во Скопје за да може да се вклучат во системот на дежурства во сите овие болници каде се лекуваат пациентите заболени од ковид. На денешната седница на Владата е ставена информацијата со која ќе се овласти Министерството за здравство да го потпише и посебниот договор преку заедничкиот рамковен договор со Европската унија за набавка на лекот Ремдесивир и освен преку СЗО тој лек следниот период ќе биде достапен и преку оваа набавка, која за многу кратко време после потпишување на договорот очекуваме да пристигне во земјата. Министерството за финансии обезбеди соодветна сума на средства, станува збор за таканаречен "заеднички план за набавка" преку Европската комисија за набавка на ремдесивир за повеќе од 30 земји во Европа по истиот систем", потенцираше Филипче.

Тој посочи дека се разговарало и за згомената потреба за тестирање. Во таа смисла се обезбедија дополнителни капацитети и број на тестови во повеќе институции. На дневно ниво 150 повеќе во Институтот за јавно здравје, 100 односно двојно повеќе во Центарот за јавно здравје, што го обезбедуваме со лекар микробиолог што ќе работи втора смена и 100 во лабораторијата во болницата Козле. Значи, 350 повеќе тестирања во текот на денот, а ние почнуваме уште една паралелна постапка сега многу забрзана со скратени рокови за што чекаме мислење од Бирото за јавни набавки за брзите тестови за да имаме една количина која може порано да стигне во однос на она што иницијално го започнавме", рече министерот Филипче.

Во однос на најавената помош од респиратори од НАТО, министерот Филипче потенцираше дека 60 респиратори и лична заштитна опрема ќе пристигнат во земјава во петок, после што соодветно ќе бидат поделени и распределени по јавно здравствените установи, согласно потребите, експертизата и бројот на пациенти кои се лекуваат.

„Утре е Законот за заштита на население од заразни болести во собраниска процедура, верувам дека сите пратеници свесни за тежината на ситуацијата во која се наоѓаме навистина брзо ќе го изгласаат Законот, заради тоа што тој пакет мерки, кој е таму предложен, заедно со овој кој е сега на сила, практично се мерки кои гледаме дека се имплементираат и се користат и во други европски земји и веруваме дека може значајно да го редуцираат преносот на вирусот. Во овој момент сметаме дека дополнителен пакет или друга форма на мерки не треба да се имплементира, ниту пак да се препорачуваат. Уште еднаш апел сите да се придржуваат до овие мерки и така со сопствената одговорност практично ќе придонесат епидемијата да стивне", информираше Филипче.

Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р. Караџовски апелираше до граѓаните да се придржуваат до мерките и да ги почитуваат работата и трудот на здравствените работници.

„Здравствениот систем трпи, но здравствениот систем има можност да ги растегне клиничките капацитети и во делот од новите интернистички одделенија кои ќе се отворат. Од тука е и нашиот апел до граѓаните да ги почитуваме мерките и да имаме разбирање за здравстевните работници. Тие се тие и немаме други со кои што ќе направиме замена. Почитувајќи се себе си, ги почитувате и вашите семејства, ги почитувате здаравствените работници и го почитуваме системот. Ние финасиски ќе издржиме. Прашање е кога здаравствените работници ќе паднат. Ние нема да го дозволиме тоа. До последни капки од нас ние ќе работиме." – изјави Караџовски.

Во однос на мерките, д-р. Караџовски потенцираше: „Ако некој знае нова мерка нека ни ја каже и ние како здравствена комисија ќе ја прифатиме. Но тоа да биде мерка која е прифатена во светот. Ние работиме согласно светските протоколи. Протоколот кој го дава СЗО за Германија, Франција и Шпанија за лекување ни го дава истиот и нас. Ајде да застанеме сите заеднички сплотени во оваа борба. Да не дозволиме луѓе кои не се во струката да зборуваат за епидемиологија или уште полошо лекување. Немојте некој кој не излегол од канцеларија да се прави најголем лекар овде."

Пред болницата во Козле е Јана Јосифовска.

притисни ентер