Во Кочани и Чешиново-Облешево в сабота ќе гласаат 322 болни и изнемоштени

За гласање се пријавиле и 15 лица кои се во изолација поради Ковид-19.

Уште 84 болни и изнемоштени лица од Кочани поднеле барање до Општинската изборна комисија за да гласаат во домашни услови на вториот круг од локалните избори за градоначалник. За гласање се пријавиле и 15 лица кои се во изолација поради Ковид-19.

Од Комисијата информираа дека од вкупниот број поднесени пријави прифатени се 68, а останатите се одбиени поради неисполнети услови. Заедно со новопријавените, в сабота ќе гласаат уште 157 лица од вкупно 160, колку што ги имаше во првиот круг. Во меѓувреме три лица починале, поради што бројот на гласачи е намален.

Во Чешиново-Облешево поднесени биле 36 нови пријави од болни изнемоштени, а ОИК прифатила 33 барања од нив, како и за пет лица кои се во ковид изолација. Во првиот круг беа прифатени пријавите за 64 болни и изнемоштени. Сепак, од Комисијата истакнаа дека еден ден порано за избор на градоначалник во оваа општина ќе гласаат 95 лица, со оглед што две од нив починале меѓу двата изборни круга.

Во Кочани има вкупно 63 избирачки места, а в недела ќе се гласа на 60 локации, со оглед на тоа дека три места се со помалку од десет запишани избирачи кои ќе гласаат во соседното најблиско избирачко место. Во Чешиново-Облешево пак, ќе се гласа на 13 избирачки места, од кои две се во село Чешиново, а по едно во останатите населени места во општината. /МИА

„Само Вистина" со Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ. 

Погледнете ја вечерашната „Само Вистина“.

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

 „Новиот сој може да ја влоши ситуацијата“.

Зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Европа во изминатите два месеци се должи на сојот Делта, но Омикрон може да ја влоши ситуацијата, рече Марија Ван Керхове, шефица на техничкиот тим во одделот за итни случаи на Светската здравствена организација.

– Во последните два месеци, видовме раст во Европа. И ова се должи на варијантата Делта, а новиот сој може да ја влоши ситуацијата, рече таа за време на онлајн сесијата за прашања и одговори за ситуацијата со коронавирусот.

Затоа, таа смета дека е исклучително важно да се продолжи со поддршката на епидемиолошките мерки насочени кон ограничување на ширењето на варијантата Делта. Посебно, треба да се засилат кампањите за вакцинација.

притисни ентер