Во Кина тестирале град со 4,7 милиони жители поради еден случај со корона

Кина повторно масовно тестирала цел град за коронавирус по избувнувањето на регионална епидемија во провинцијата Ксинџијанг, пишува Би-Би-Си.

Во моментов во градот Кашгар се тестираат околу 4,7 милиони луѓе, а досега се откриени 138 асимптоматски случаи.

Кина во голема мера успеа да ја намали стапката на инфекција, но сепак има помал број заразени.Провинцијата Синџијанг е дом на претежно муслиманско ујгурско малцинство, кои според организациите за човекови права, систематски се прогонувани од властите во Пекинг.Училиштата во Кашгар се затворени и на жителите не им е дозволено да го напуштат градот освен ако не направат негативен тест за корона.

Првиот случај на повторување на инфекцијата во Кашгар е асимптоматска жена која работела во фабрика за облека во областа Шуфу, на периферијата на градот.

Жената, за која било откриено дека е заразена по, како што кинеските државни медиуми го опишале „рутинско тестирање“, била првиот локален случај откриен во Кина во последните десет дена.

Големото тестирање, кое започнало во саботата, открило уште 137 асимптоматски случаи.

Асимптоматските случаи не се сметаат во официјалната статистика, која во моментов има 85.810 потврдени инфекции. Бројот на починати во таа земја е 4.634.

Повеќе од 2,8 милиони тестови биле спроведени во Кашгар до неделата попладне, а остатокот ќе заврши во рок од два дена, велат градските власти.Иако нормалниот живот продолжи во голем дел од Кина, сепак има мали жаришта кои властите брзо ги елиминираат преку итно масовно тестирање.

Претходно во октомври, градот Кингдао го тестираше целото свое население од девет милиони луѓе.

Во мај, Кина тестира 11 милиони жители на Вухан, градот каде што за прв пат беше идентификуван коронавирусот.

Американска туристка по 3 години го вратила парчето мермер кое го земала од Рим

Туристка од САД го вратила во Рим со писмено извинување древно парче мермер украдено за време на нејзината посета на вечниот град во 2017 година.

Мермерот бил испратен до Националниот музеј во Рим, парчето древен камен било обележано со ознаката „За Сем со љубов, од Џес, Рим 2017“, пренесува ББЦ.

Пристигна парче камен со порака во која турист моли за прошка за „несовесно однесување и непочитување“.

„Се чувствувам навистина ужасно не само поради тоа што го земав парчето мермер, туку и затоа што пишував по него“, се вели во писмото.

Личноста, за која официјалните лица веруваат дека е жена по име Џес, вели дека таа неуспешно „со часови го гребела и миела мермерот“ во обид да го тргне маркерот од каменот.

Штефан Вергер, директор на музејот, за италијанскиот весник „Ил Месаџеро“ изјави дека вратениот камен не е особено вреден и дека најверојатно е однесен од место како Римскиот форум, кое некогаш било центар на антички Рим.

Тој истакна дека станува збор за млада девојка која пристигнала во Рим во 2017 година и го однела каменот дома како подарок на своето момче.

Фото: Меси во дресот на Марадона се прости од својот идол

Шпанскиот фудбалски гигант Барселона во дуелот од 11 коло во Примера убедливо со 4-0 ја совлада Осасуна.

Мечот на Ноу Камп го одбележа капитенот на Барса, аргентинскиот волшебник Лионел Меси.

Меси го постигна последниот гол за Барселона во 73 минута и голот го прослави во дресот на својот идол Марадона.

Меси го соблече дресот на Барселона и во дресот на Њуелс првиот клуб на Диего Армандо Марадона со број 10 се прости од својот починат идол.

Светскиот шампион Хамилтон најбрз на „огненото“ Гран при во Бахреин

Возачот на Мерцедес Луис Хаилтон е победник на Големата награда на Бахреин од шампионатот во Формула 1.

Трката во Бахреин мина во знакот на инцидентот во кои експлодира болидот на Себастијан Грожан, кој за среќа остана скоро неповреден излегувајќи од запаленото возило.

Актуелниот шампион Хамилтон продолжува со доминацијата во Ф1 циркусот и сигурно чекори кон петтата последователна титула во шампионатот.

Хамитон стигна до 95 победа во кариерата со која ја зголемува предноста од легендарниот Михаел Шумахер, кој застана на 91 триумф.

На победничкиот подиум во Бахреин покрај победникот Луис Хамилтон се искачија и возачите на Ред Бул Макс Верстапен и Александер Албон.

притисни ентер