Во економското училиште во Велес ќе се врши реконструкција на стариот дрвен кров и замена на штетната азбестна покривка

 Во ССОУ „Јовче Тесличков" или попознато како „економска" во Велес  ќе се врши реконструкција на стариот дотраен дрвен кров, кој е во лоша состојба, како и замена на азбесна покривка, која е штетна по здравјето.  

Проектот чини шест милиони и 505 илјади денари од кои три милиони и 90 илјади се обезбедени од грант преку Министерството за финансии поддржан од Меѓународната банка за обнова и развој, а втората половина од три милиони 415 илјади ќе биде обезбедена од општинскиот буџет.

Од општина Велес информираат дека, со проектот, изработен од Друштвото за консалтинг Еуропартнер груп, ќе се реонструира целата кровна површина од 1184 метри квадратни заедно со оштетената дрвена кровна конструкција.

Тие посочуваат дека кровот е во лоша состојба, а кровната покривка е од азбесни табли, кои се штетни по човековото здравје и опасни по животната средина.

Инаку, за издвојување на средства од општинскиот буџет одлука, неделава на последната 37 седница донесе Советот на Општина Велес, кој за оваа намена изврши измена и дополнување на Програмата за активностите на општина Велес во областа на локалниот економски развој.

Со измената се обезбедија средства за учество на општина Велес во проектот за реконструкција на кровот на ова средно економско училиште во градот.

Инаку во зградата на ова училиште порано беше сместено ООУ „Трајко Андреев", кое престана да постои пред повеќе од десет години,а во него тогаш беше сместено средното економско училиште.

Фото: Лепа Брена не е баш вешта во користење на Фотошоп

Последната фотографија која ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Лепа Брена од секогаш важела за една од најубавите и најзгодни пејачки на овие простори. Дури и на 60 години, Брена ги воодушевува сите со својот изглеед.

Многумина и завидуваат на витката фигура, меѓутоа последната фотографија која Брена ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Имено, на фотографијата се гледа не баш професионално користење на Фотошоп кое разоткрива дека дури и Брена сака да го подобри својот изглед.

ВМРО-ДПМНЕ: Промените во ВМРО-ДПМНЕ не им се допаѓаат само на Заев и хотелската коалиција

Новите одлуки на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ единствено не им се допаѓаат на Заев и хотелската коалиција која одработува за него.

Не ни очекуваме да ги поздрават одлуките, затоа што тие се насочени кон победа над мафијата и организираниот криминал на власта.

За разлика од Заев кој не најде сила за никакви промени по драматичниот пораз од 200 илјади гласови разлика во 2014 година и поразот во 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ покажа сила за катарза и промени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

НАТО домаќин на петтата рунда технички преговори меѓу турската и грчката делегација

Во седиштето на НАТО пактот во вторник ќе се одржи петтата рунда на технички преговори меѓу турската и грчката воена делегација, изјави Хулуси Акар, министерот за одбрана на Турција, пренесе „Анадолија“.

-Ни сме, се разбира, за мир, стабилност, преговори и дијалог. Ги подржуваме преговорите, но нема да дозволиме било какови свршен чин- рекол Акар на видеоконференцијата на која присуствувале турските генерали.

Техничките преговори имаат за цел намалување на ризикот од инциденти во екот на растот на тензиите во источниот Медитеран.

Одржувањето на технички состаноци меѓу турските и грчките воени делегации е договорено по неодамнешниот разговор на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтемберг.

Првиот технички состанок на турските и грчките воени делегации беше одржан на 10 септември, исто така во седиштето на НАТО.

Акар повтори дека Турција е одлучна и способна да ги заштити правата и интересите и на Турција и на Турската Република Северен Кипар во истокот на Медитеранот.

Грција ги оспорува моменталните активности на Турција околу енергетското истражување во источниот Медитеран.

Турција, земјата со најдолгиот брег на Медитеранот, прати наменски бродови за извршување на енергетски истражувања во својот континентален појас, велејќи дека Анкара и Турската Република Северен Кипар имаат права во тој регион.

Од дијалогот за праведната распределба на ресурсите, корист ќе имаат сите страни, истакнуваат турските власти.

притисни ентер