Во Британија се зголемува бројот на заболени од корона на респиратори

Низ Британија, бројот на пациенти на респиратори надмина 100 ,за прв пат по скоро два месеци.

Вчера во Велика Британија имало 106 пациенти заразени со ковид-19 на респиратори, што е првпат тој број да надмине 100 од 24 јули, пишува Би-Би-Си.

Денешните податоци за бројот на пациенти на респираторите сè уште не се објавени, но познато е дека 101 е поврзан со апаратите во Англија.

Дневен хороскоп за 5 декември 2020 година

Дневен хороскоп за сабота, 5.декември 2020 година.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Колку и да се трудите , ќе чувствувате празнина во душата , а љубовниот живот ќе ви биде недокажан.

Кариера

Пред вас се нови и многубројни работни задачи. Ќе мора да работите повеќе и најдобро е да почнете веднаш.

Здравје и совет

Држете се до своите принципи.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Ќе бидете малку лути , зашто другата страна не ве разбира , но тоа е резултат од вашите преголеми очекувања.

Кариера

Ако малку подобро погледнете што се случува околу вас ,ќе најдете на работата многу причини за задоволство.

Здравје и совет

Подготвени сте за акција на работното место.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе поработите на комуникацијата со саканата личност. Така својот однос уште повеќе ќе го унапредите.

Кариера

Кога се работи за деловните односи, денеска многу работи доаѓаат на вистинското место.

Здравје и совет

Покажете се што знаете.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Во случај да се посомневате во себеси , свртете се и погледнете ги луѓето околу вас. Преку нив ќе видите дека се е во ред.

Кариера

Го ценат вашиот труд , а особено сега на почеток на новите анализи или пописи. Почнувате да ги согледувате резултатите.

Здравје и совет

Ќе има чудни сништа.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Некои ќе флертуваат со личност која едноставно не е од нивен ранг. Ќе биде тоа вистинска утопија за двете страни.

Кариера

Можете да бидете среќни што некој од соработниците ви прогледува низ прсти. Истовремено , вашите критичари не спијат.

Здравје и совет

Морате да се приберете.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Идеализам , сонување и фантазирање – сето тоа ќе го доживеете денеска. Бидете подготвени.

Кариера

Без оглед што сте направиле некои грешки , денеска ќе го одвоите и нагласите она доброто што сте го направиле.

Здравје и совет

Не ги критикувајте другите, прво погледнете се себеси.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Ќе се двоумите дали да излезете надвор на атрактивно место или да останете дома и да уживате со партнерот во пријатна вечера. И едното и другото е добро за вас.

Кариера

Вашиот стил на работење веќе на сите им е препознатлив, но сега и други ќе ве прашуваат за совет или упатство.Помогнете им.

Здравје и совет

Не ви треба совет , знаете на што сте.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Како што ќе минува денот , полека ќе паѓаат сите маски , а вас тоа ќе ве радува зашто по природа сте отворени.

Кариера

Со тактичност и дипломатија можете да постигнете вреден договор со шефовите. Без тактичност можно е само надмудрување.

Здравје и совет

Бидете паметни.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Би можеле денеска да излезете и убаво да си поминете. Нема да има сензации , но ритамот на друштвениот и личниот живот е поволен.

Кариера

Почнува период во кој нема да ги држите конците во свои раце , па затоа продгответе се .

Здравје и совет

Размислувате за диета.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе бидете концентрирани на саканата личност и ќе настоите да и игодите во секој поглед. Сепак не заборавајте се себеси.

Кариера

Можеби некои други се сега центар на случувањата на работното место , но вие својата работа пропдолжувате да си ја работите во мир и тишина.

Здравје и совет

Не очекувајте чуда.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Заведувањето ќе ви биде секојдневно хоби , а денеска преку него ќе се надмудрувате со другата страна.

Кариера

Веројатно ќе ви текне интересна идеја , но сепак ќе треба да знаете кому да му ја претставите.

Здравје и совет

Мали преодни грижи.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Немојте премногу да сонувате зашто принцот(принцезата) на коњ би можела да ви избега.Подобро држете ги очите ширум отворени.

Кариера

Вашата потреба за слобода денеска ќе се засили , и како што ќе минува денот , така се помалку ќе ви се работи.

Здравје и совет

Подобро да трчате отколку да озборувате.

Русин ја оставил бремената девојка да смрзне, за да ја емитува онлајн нејзината агонија (ВИДЕО)

Руски Јутубер е уапсен откако снимал и емитувал во живо како неговата бремена девојка умира од студ.

Стас Рифлеј, наводно, ја принудил Валентина Григориева да излезе на балконот облечена само во долна облека, додека надвор било под нулата.

Еден од неговите придружници му платил на Рифлеј (30) 1.000 долари за да ја сними својата девојка како се замрзнува. Валентина (28), која била во рана фаза на бременост, починала од хипотермија во нејзината изнајмена куќа во селото Ивановка близу Москва, пишува The Sun.

Рифлеј, чие вистинско име е Станислав Решетников, ја снимал својата девојка и ја објавил на Јутјуб дури и кога сфатил дека таа е „полу мртва“. Потоа се гледа како ја враќа внатре и се обидува да ја оживее.

"Ваља, жива ли си? Мое зајаче, што е со тебе? Ваља, Ваља, проклетство, изгледаш како да си мртва. Зајче, ајде, кажи ми нешто. Загрижен сум. Проклетство ... Не можам да го почувствувам чукањето на срцето", се слуша тој додека зборува во видеото што се емитувало во живо.

Потоа им рекол на своите гледачи: „Без пулс е... Таа е бледа. Не дише“.

Тој продолжил да го емитува целиот настан на Јутјуб дури и откако повикал брза помош и кога пристигнале болничарите и ја прогласиле девојката за мртва.

Рифлеј заработувал преку плаќања на Интернет. „Донациите“ му биле плаќани од неговите придружници. Во преносот пред овој, тој ја испрскал Валентина со солзавец.

Доколку форензичарите докажат дека неговата девојка починала од хипотермија, му се заканува казна затвор од две години.

Донаторите со план за обнова на Бејрут по експлозијата, потребни се 2,5 милијарди долари

Донаторите за обнова на Бејрут претставиле план за реконструкција по експлозијата на почетокот на август, во која загинаа повеќе од 200 лица, проценувајќи дека се потребни 2,5 милијарди долари, кои ќе бидат исплатени за 18 месеци.

Планот „Реформа, обновување и реконструкција“ или „Рамка на 3РФ“ е подготвен од Европската унија, Обединетите нации и Светска банка.

Овие се упатства за помош на најслабите благодарение на меѓународните субвенции и распределување средства за реконструкција, истовремено со темелни реформи.

Експлозијата била предизвикана од пожар во магацин каде што, како што признаваат властите, биле чувани тони амониум нитрат без заштитни мерки. Повеќе од 6.500 лица беа повредени во несреќата и беа уништени цели населби.

„Планирано е да се издвојат 584 милиони долари (околу 480 милиони евра) за„ првите потреби “на населението, од кои 426 милиони се очекуваат во првата година“, се вели во извештајот за „рамката 3RF“ објавен денеска. Трошоците за реформа и реконструкција се „проценуваат на 2 милијарди долари“ (околу 1,6 милијарди евра).

Но, предупредија дека меѓународната помош за обнова на либанскиот главен град ќе зависи од „кредибилен напредок во спроведувањето на реформите од страна на владата“.

притисни ентер