Во атентат е убиен главниот научник за нуклеарно оружје на Иран (ВИДЕО)

Убиен е Мохсен Фахризадех, научник и главен експерт во иранската нуклеарна програма, потврди иранското Министерство за одбрана.

Фахризадех бил шеф на одделот за истражување и иновации во Министерството за одбрана, додаваат тие.

Фахризадех е убиен во близина на Техеран, главниот град на Иран, пренесува иранската телевизија Прес.

Фахризадех преживеа атентат пред неколку години, но овој пат е убиен. Тој, наводно, бил убиен заедно со неговите телохранители во регионот Даваманду, близу Техеран.

Според соопштението за печат издадено од Министерството за одбрана, тој бил убиен во терористички напад додека се возел во автомобил заедно со неговите телохранители.Не го наведуваат виновникот за нападот.

Имало пукање, а при размена на оган меѓу неговите телохранители и терористите, Фахризадех бил тешко повреден и итно пренесен во болница каде им подлегнал на повредите.

За Фахризадех Западот, Израел и иранските дисиденти долго време се сомневале дека бил зад она што го сметаат за прикриена програма за атомска бомба, која е запрена во 2003 година.

Иран долго време негирал дека се обидел да развие нуклеарно оружје.

Иранските медиуми пишуваат дека Фахризадех бил висок политички и стратешки лик во Иран и работел како професор по физика на универзитетот Имам Хусеин. Тој исто така бил високо рангиран научник во иранското Министерство за одбрана и логистика на вооружените сили.

Некои го нарекувале иранскиот Роберт Опенхајмер и убедливо најважен ирански нуклеарен научник. Израелскиот премиер Нетанјаху неодамна го споменал неговото име на презентација и рекол „запомнете го неговото име“.

Иранците пишуваат дека тој е најдобриот ирански научник и голем експерт за нуклеарно оружје во земјата.

Никој досега не презел одговорност за нападот.

Ова природно средство што го имате во вашата кујна ги штити вашите билки од инсекти!

Разни мушички, полжави, црви може да ја уништат вашата градина, предизвикувајќи оштетување на разни култури, нивно гниење и венење. Ако вашите билки изгледаат нездраво, тоа може да биде резултат на наезда од штетници.

Жолти и струткани лисја, појава на мувла или дупчиња по листовите на вашата билка, обично значи дека вашето растение има проблем со штетници. Повеќето луѓе во вакви ситуации веднаш одлучуваат да користат хемиски пестициди за да се ослободат од паразитите, меѓутоа, факт е дека хемикалиите можат да бидат токсични за многу други организми, на пример, птиците и корисните инсекти.

Како што пренесува Експрес, Лора Харнет од една компанија за еко-чистење, споделила едноставен совет за борба против штетниците без изложување на растенијата на штетни хемикалии. Иако повеќето домаќинки по употребата или кога расчистуваат, многу кујнски производи ги фрлаат во ѓубре, Лора Харнет предупредува дека со нив мора да се внимава бидејќи некои од нив се јаки пестициди.

- Следниот пат, кога ќе користите чили во готвењето, не фрлајте ги семките што не ги користите. Едноставно, во шише со распскувач наполнете вода и ставете ги семките од лутата пиперка, или остатокот од чилито, и оставете ги да откиснат 24 часа. Така ќе направите јак пестицид што ќе ги заштити билките од бубачки и мушички без да користите штетни хемикалии – истакнала Харнет.

Чилито се покажало како добар природен пестицид бидејќи содржи капсаицин (супстанца што ја дава лутината на пиперките, а со својата миризба ги одбива инсектите). Овој домашен пестицид може да се користи на лисјата на погодените билки без страв дека ќе ги оштети. Чилито во прав може да се користи и како пестицид така што со него ќе се попрска околу коренот на растението. Ова ќе ги избрка мравките, црвите и полжавите од вашето растение.

Како алтернатива, стручњаците од областа на градинарството посочуваат дека чилито може да се сади покрај други растенија, така исто ќе ги одврати штетниците. Покрај овој домашен пестицид може да се додаде и лук како антибактериски елемент, што дава дополнителна корист.

Производите од лута пиперка исто така се покажаа како ефикасни во одбивањето на верверичките, кои честопати ги копаат растенија и јадат од хранилката за птици. Тие имаат ниска толеранција на капсаицинот, па ќе им биде непријатно додека бараат извори на храна.

Висока е над 2 метра, сопругот е далеку понизок и ги шокираат сите: Тој ми е сродна душа(ВИДЕО)

Од десетгодишна возраст, Елисана Силва почнала да забележува дека е многу повисока од нејзините соученици, па дури и од семејството.

Во таа фаза таа веќе била висока 175 сантиметри, но продолжила да расте, а сега како 26-годишна е висока повеќе од 2 метра. Како што пренесува Метро, ​​нејзината мајка Ана Марија Рамос е висока само 162 сантиметри, додека нејзиниот татко Луис Хорхе е висок 170 сантиметри, па не мислеле дека тоа е поради генетика.

„Уште како десетгодишно дете забележав дека нешто не е во ред, бидејќи јас бев единствена во семејството и класот кој беше висок неверојатни 175 сантиметри. Тоа беше шок за целото наше семејство бидејќи бев највисокиот член на толку млада возраст“, ​​рече Елисана. „Почнав да чувствувам силна болка во коските и голем притисок во главата поради брзиот раст, па решивме да посетиме лекар. Предложија да се направат некои рутински тестови за да дознаат зошто сум толку висока, но бидејќи моето семејство не можеше да ги плати медицинските трошоци, тоа не беше можно“, продолжила таа.

Сепак, една бразилска телевизија ја слушнала нејзината приказна и решиле да ги покријат сите трошоци за нејзините тестови. Кога ги добила резултатите, лекарите откриле дека во нејзината хипофиза расте бениген тумор, кој предизвикува хиперпродукција на хормонот за раст и е причина за нејзината состојба.

Растењето не ѝ било лесно на Елисана и често била малтретирана, а луѓето ја нарекувале со погрдни имиња како жирафа, светилка и џин. Коментарите имале значително влијание врз нејзиното ментално здравје и таа на крајот го напуштила училиштето.

„Се сеќавам дека се затворив дома затоа што ми се гадеше од навредливите коментари и зборовите што луѓето постојано ми ги кажуваа“, рече Елисана, „Решив да се откажам и тоа беше најтешката одлука што некогаш морав да ја донесам бидејќи сакав да продолжам со образованието, но знаев дека повеќе нема да издржам во таа средина“.

Потоа, во 2011 година, таа го запознала Франчиналдо и брзо се заљубиле и покрај висинската разлика. Една година подоцна, Франсиналдо ја запросил, а парот се венчал во 2015 година. „Почувствував инстант поврзаност во моментот кога го запознав, не ја ни забележав неговата висина. Франсиналдо е висок само 162 сантиметри, што е над 40 сантиметри понизок од мене, но не ми е грижа. Иако беше љубопитен за мојата висина и состојба, не даваше лоши коментари и не ме осудуваше поради мојот изглед“, рече таа.

"Тој беше првиот човек кој ме третираше како човек, а не како некој изрод. Иако има очигледна разлика во висината, ние не го гледаме тоа како проблем бидејќи се сакаме такви какви што сме и не би сакале ништо да се промени“, рече таа.

Иако поминала многу години чувствувајќи се несигурна за нејзината височина, таа вели дека нејзиното семејство ѝ помогнало да научи да сака да биде таква. „Научив да се сакам себеси поради мојата единствена висина, бидејќи нема никој друг како мене и мислам дека тоа е прилично посебно. Најдов добар човек кого го сакам, имам прекрасен син, прекрасно семејство и благодарна сум што Бог ме научи да ги надминам овие пречки во животот. Не дозволувајте лошите коментари на луѓето да се мешаат во вашиот живот, бидејќи не е нивно место да ве осудуваат врз основа на тоа како изгледате или кого сакате. Останете верни на себе и ќе живеете среќно“, заклучила таа.

Интензивно гранатирање и грабежи во главниот град на Судан по завршувањето на прекинот на огнот

Западните делови на главниот град на Судан денеска биле гранатирани, откако продолжија судирите меѓу ривалските воени фракции, велат жителите.

Извештаите велат дека се продлабочува беззаконието во Картум и во западниот регион Дарфур. Борбите меѓу армијата и паравоените сили за брза поддршка (РСФ), кои траат повеќе од седум недели, се интензивираа откако во саботата истече прекинот на огнот со посредство на Саудиска Арабија и САД.

Повеќе од 1,2 милиони луѓе се раселени во Судан, а околу 400.000 луѓе побегнале во соседните земји. Во главниот град, жителите биле оставени на милост и немилост на борбите, воздушните напади и беззаконието. Жителите пријавиле интензивни борби во трите града кои го сочинуваат поширокиот национален главен град - Картум, Омдурман и Бахри.

„Населбата во која живееме во центарот на Омдурман секојдневно е јавно ограбувана и никој не интервенира да го спречи тоа, а околу нас продолжуваат судирите и гранатирањето“, изјави 37-годишниот жител Мохамед Салех. РСФ тврди дека презема мерки за заштита на цивилите со приведување на ограбувачите.

Војната, исто така, предизвика немири во Дарфур на крајниот запад на Судан, регион кој веќе претрпе масовно раселување од претходните конфликти и каде што локалните жители пријавија напади од милиции поврзани со арапските номадски племиња.

Најмалку 40 луѓе се убиени и десетици ранети во градот Кутум во државата Северен Дарфур во последните денови, според активистите кои го набљудуваат регионот. Жителите предупредија на голем грабеж и несигурност во областа. РСФ, чија моќна база е во Дарфур, деенска објави видео на кое наводно се гледа како го заземаат воениот штаб во Кутум, сместен во трговски центар.

притисни ентер