ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев го претвори Собранието во пазар

Стравот на Зоран Заев од соочување со македонскиот народ е голем и затоа по секоја цена бега од избори.

Откако беа договорени изборите Заев покажува дека е способен да ги направи и најниските работи, само за да не одговара пред законите и граѓаните на Република Македонија.

Зоран Заев го претвори Собранието во пазар каде тргува со секој глас преку разни притисоци, изнуди и закани се со цел да донесе закон кој ќе го амнестира за сите криминали во кои е заплеткан.

Заев е свесен дека на сите им е јасно дека тој е главата на криминално рекетарскиот октопод и токму затоа му се брза за Законот за јавно обвинителство во кој го гледа единствениот спас за сопствениот криминал.

Снимката која беше објавена во јавноста покажа дека Заев лично во повеќе наврати ја помагал телевизијата на Бојан Јовановски кој рекетираше бизнисмени ветувајќи им слобода во замена за пари.

Повеќе од очигледна е спрегата на Заев со осомничените во „Рекет" Бојан Јовановски и Катица Јанева и токму тоа е причината поради која тој ги забранува со закон само снимките во кои се слуша како ги помага и како тие зборуваат дека е зборено со него и тој за се знае.

Законот за Јавно обвинителство кој СДСМ го носи не е добар ниту за државата ниту за граѓаните туку единствено за Зоран Заев и криминалната рекетарска банда околу него.

Затоа избори мора да има бидејќи Република Македонија и граѓаните не смеат повеќе да бидат заложници на криминалот на Зоран Заев и неговата желба за лично богатење.

Заев и СДСМ се виновни за сите порази, погазено достоинство и криминални кои ја зацрнија Македонија изминативе три години.

Заев и СДСМ мора да се соочат со граѓаните на 12 април кога ќе бидат испратени на темната страна во политичката историја, а тогаш доаѓа обнова на Македонија и одговорност.

Заев и СДСМ никогаш повеќе!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Во Австрија почна масовно тестирање,целта е да се прекине синџирот на зараза

Во Австрија постои голем интерес за масовното тестирање за коронавирус, кое започнало денеска, а според јавниот сервис ОРФ, пред станиците за тестирање се формирале долги редици.

Во Виена, граѓаните можат да бидат тестирани на три полигони до 13 декември. Освен во Виена, тестирањето започна и во сојузните држави Тирол и Ворарлберг. Во другите сојузни држави, тестирањето ќе започне наредните денови.

Целта на масовното тестирање на коронавирус, како што објасни министерот за здравство Рудолф Аншобер, е откривање на лицата заразени со коронавирус, но кои немаат забележителни симптоми. Ова е да се спречи ширењето на вирусот за време на Божиќните празници.

„Досега над 100.000 граѓани аплицираа за тестирање преку Интернет“, рече Аншобер.

Министерот за внатрешни работи Карл Нехамер рече дека целта на овие масовни тестови е да се разбијат синџирите на инфекција.

„Секој што е подложен на тестирање сега може да придонесе сите наскоро да се вратиме во нормала“, рече Нехамер.

Тестовите се изведуваат со брзи тестови на антигени. Во случај на позитивен резултат поради зголемена сигурност, се врши PCR тестирање.

Во Австрија, денеска се регистрирани околу 4.000 нови инфекции во рок од 24 часа. Според популацијата, ова е меѓу највисоките вредности во Европа.

Повеќето Шпанци не сакаат веднаш да ја примат вакцината против корона

Повеќе од половината Шпанци не сакаат да ја примат вакцината против коронавирус веднаш кога ќе биде достапна, покажала анкета, додека владата очекува да се вакцинираат помеѓу 15 и 20 милиони луѓе до средината на следната година, од вкупно 47 милиони.

Откако тестовите покажале ефикасност на вакцината и се нарачани првите дози, владите сега се соочуваат со проблем да убедат голем дел од населението доброволно да се вакцинираат.

Тоа ќе биде предизвик и во Шпанија, земја во која жителите често се вакцинираат против разни други болести, покажува студијата на Центарот за социолошки истражувања (ЗНД) со седиште во Мадрид.

Третина од популацијата би била подготвена веднаш да се вакцинира против ковид, но 55,2 проценти од испитаниците рекле дека повеќе сакаат да почекаат и да ги видат ефектите на вакцината врз другите луѓе. Анкетата е спроведена меѓу 2.130 жители во периодот од 23 до 26 ноември.

Од оние 55,2 проценти што би почекале со вакцинацијата, скоро 60 проценти би се предомислиле доколку доктор им ја предложи вакцинацијата затоа што постои ризик за нивното здравје или за здравјето на нивните семејства. Само 8,4 проценти од Шпанците би одбиле секаков вид вакцини.

Шпанската влада минатата недела го објави планот за вакцинација што треба да започне за еден месец. Во јануари, прво ќе бидат вакцинирани најранливите луѓе, како што се жителите на домовите за пензионери, вработените кои се грижат за нив и здравствените работници. Вакцинацијата ќе биде доброволна и бесплатна.

Премиерот Педро Санчез денеска изјави дека очекува да бидат вакцинирани од 15 до 20 милиони луѓе до мај или јуни 2021 година.

Во претходната анкета на Центарот за социолошки истражувања спроведена од 3-12 ноември, 36,8 проценти од испитаниците изјавиле дека веднаш ќе ја примат вакцината. Но, 47,8 проценти рекле дека нема да се вакцинираат.

Од почетокот на пандемијата, 1,6 милиони луѓе во Шпанија се заразени со коронавирус, од кои 46.038 починале. Вчера се разболе нови 10.127 лица, а починале 254 пациенти.

Во последните неколку недели, сепак, инфекцијата се намалува, со дијагностицирани 240 случаи на 100.000 жители во последните 14 дена.

Јанушев: Време е да си ја вратиме државата во рацете на народот

Пратеникот Игор Јанушев од протестот пред македонската Влада под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот!“ порача дека веќе неколку недели македонскиот народ е на улици во одбрана на Македонија, соопштуваат од ВМРО - ДПМНЕ.

Јанушев од протестот пред македонската Влада под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот!“ порача дека веќе неколку недели македонскиот народ е на улици во одбрана на Македонија од неправдите и зулумите кои му ги прави криминалецот и патолошки лажго на власт Зоран Заев, кој наголемо ја распродава Македонија и македонските национални обележја.

„Човекот кој што ја има окупирано фунцијата Премиер е докажан криминаалец со судски постапки, аболициран, помилуван. Истиот тој човек распродава се, преговараат за Гоце, за државата, за се што е македонско. Ние, треба да се срамиме единствено од нив, од Заев, од Бучковски и тие околу него. Имаме двајца докажани криминалци, двајца осудени криминалци кои преговараат за се што е македонско, на кои што овде не им е местото“, истакна Јанушев.

Од пред влада пратеникот Јанушев им порача дека правдата знае да биде бавна, но не и слепа и дека за сетоа ова зло што им го прават на Македонија и на македонскиот народ, ќе се најдат онаму каде што заслужуваат, пред лицето на правдата.

„Единствениот стандард кој што го воспоставие во овие неколку години нивно владеење е само крадење и лажење. Единствената вредност за која што знаат да зборуваат е како да прифатиме нечии други вредности, заборавајќи на нашите традиционални македонски вредности, за оние вредности кои што генерации и генерации се бореле.“, рече тој.

Да, сакаме во Европа, сакаме во Европската унија, но европските вредности, вели Јанушев, се демократија, владеење на правото, борба со корупцијата, а за сите овие работи овие во Влада преставуваат антипод на тие вредности.

Тој ги повика сите граѓани да се придружат на секојдневните протести, затоа што еден единствен човек е непријател на Македонија и македонскиот народ и и на сите оние кои што живеат во Република Македонија, тој човек има име и презиме и се вика Зоран Заев.

Време е, порача Јанушев, да си ја вратиме државата во рацете на народот.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер