ВМРО-ДПМНЕ: Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина

Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина, се грижат само за тендерите и процентите, одговорност мора да има.

Македонија е на врвот на лисатата на земји кои лошо се справуваат или не се справуваат со корона кризата.

Македонија е меѓу десетте земји од 220 кои ги следи престижниот Џон Хопкинс или е рангирана како земја каде справувањето со последиците од корона е исклучително лошо.

И во ваква ситуација на крај на февруари, Македонија има само околу четири илјади дози од вакцината против корона, и тоа донација од Србија.

Македонија не успеала да набави ниту една вакцина!

Ама Заев вели ќе штедел, не можел попусто да ги троши парите за вакцини, страв му било да не излезело на крај, од толку порачки, да има неколку пати повеќе вакцини од бројката на граѓани кои треба да се вакцинираат?!

Истиот тој Заев за 24 часа му текна дека требало да ги набави вакцините и дал налог за нивна набавка, а истите му биле понудени, ама ги одбиле од Влада.

Заев кој со Филипче за време на пандемија се занимаваат со тендери, проценти, со еден збор со криминал, никако да му текне дека едноставно треба да ги набави вакцините!

Заев и Филипче само лажат и зборуваат за некакви нарачки на вакцини.

Фактот е еден, а тоа е дека нема вакцини, ама има повеќе од три илјади починати граѓани од корона!

За ова Заев и Филипче мора да одговараат!

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Владата усвои во приватниот сектор да се почитува етничка, полова, и религиозна категорија

Од Владата соопштија дека денеска е прифатен Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и  услуги на пазарот на трудот за 2021 година.

Со него меѓу другото се предвидува, да се почитува принципот на диверзитет и инклузивност за сите општествени категории во приватниот сектор согласно принципите на правична и адекватна застапеност на етничка, полова, религиозна, расна или било која друга ранлива категорија на граѓани во согласност со стандардите и практиките на Обединетите нации и Меѓународната организација на трудот - стои во соопштението од Владата.

Грчката полиција разбила мрежа на криумчари со луѓе

Грчката полиција денеска објави дека успешно ја разбила мрежата на илегални трговци со луѓе и пасоши и уапсила шестмина осомничени.

Против сите осомничени веќе имало потерници под обвинение за основање на криминална организација за трговија со луѓе, нелегално преминување на граници, испраќање бегалци во европските земји и обезбедување на нивното криење.

Покрај шестмината осомничени, полицијата уапсила и петмина мигранти, одзеле повеќе од 70 пасоши, а целата акција била поддржана од ЕУРОПОЛ, пренесува агенцијата АНА.

„Само Вистина" со Сафет Бишевац и Никола Дујовски

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Сафет Бишевац и Никола Дујовски. 

ДУЈОВСКИ: Се надевам дека и во бугарските безбедносни служби има професионалци и ако работата отиде во спротивната страна да им се укаже дека станува збор за манипулација со силата на системот за да се загрози соседната земја.

БИШЕВАЦ: Не станува збор за инцидентна постапка туку за бугарска државна политика и е обид да се остварат нивните цели а тоа е остварување на идејата за Санстефанска Бугарија.

БИШЕВАЦ: Обидот за бегството на Мијалков покажа дека институциите се руинирани.

ДУЈОВСКИ: Нема друга земја во Европа каде што луѓе кои и по симнување од власт се уште се покажува дека ги контролираат институциите.

ЃУРЧЕВСКИ: Без помош од органите и крт внатре во органите, Мијалков немаше да се обиде да бега, треба да се утврди одговорноста на сите инволвирани.

БИШЕВАЦ: Имаме еден куп акциски планови за борба против се нешто, проблемот е дека не се реализира ниту првиот чекор од нив.

ДУЈОВСКИ: За проблемите со корупција најголема одговорност носи власта и ги повикувам граѓаните да останат коректор на политиките на власта.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

притисни ентер